I veckan anordans kampanjen ”En vecka fri från våld” i Skellefteå. Det är ett återkommande arrangemang som på olika sätt belyser arbetet mot våld. Fler aktörer är inblandade i detta pojekt och en av dem är Elenore Nygren som är processledare i projektet ”Ett Skellefteå fritt från våld”.
– Syftet är att vi ska få igång ett stateigiskt långsiktigt våldspreventinarbete i kommunen och det känns extra angeläget nu när kommunen växer, säger hon.
Som en del i detta projekt har de bland annat engagerat en mediaklass från Anderstorpgymnasiet. Eleverna har fått skapa affischer som uppmärksammar våld på olika sätt, som man nu kan beskåda på Sara kulturhus.
– Genom dessa afficher har vi försökt belysa att det finns flera olika sortes våld och att det är viktigt att prata om det, säger Lova Nilsson.
Hennes klasskompisar Liv Fryxell och Tyra Lövroth berättar att det känns bra att kommunen arragerar en sådan här vecka.
– Det känns bra att kommunen går in och visar att detta är ett viktigt ämne. Det känns också bra att vi har fått chansen att vara med och visa att våld inte är okej, säger Liv Fryxell.
– Jag tycker att det känns som att man kommer tänka lite extra på det här ämnet efter denna vecka och att man kommer tänka mer på att våga säga ifrån, säger Tyra Lövroth.