Dubblad personal på sex månader för Veoneer

Veoneers Skelleftekontor har dubblat sin personal till 30 anställda på bara sex månader. ”Vi har rekryterat många det senaste kvartalet.”, säger Eva Sundqvist, Tech Center Manager på Veoneer Sweden.

Veoneer har sina lokaler i Optronichuset på Anderstorp.

Veoneer har sina lokaler i Optronichuset på Anderstorp.

Foto: Foto: Lars Andersson

Skellefteå2020-03-13 17:30
undefined
Veoneer har sina lokaler i Optronichuset på Anderstorp.

Den kraftiga tillväxten framgick då Eva Sundqvist och testteknikern Viktor Noorlander från Skelleftekontoret medverkade på fredagens morgonmöte på The Great Northern som hade temat ”Digitalisering & Artificiell Intelligens”.

Sundqvist och Noorlander fanns inte på plats i lokalen utan deltog via länk.

Tidigare Fotonic

Det var hösten 2017 som Autoliv förvärvade alla patent och alla experter på Skellefteföretaget Fotonic. Inkråmsaffären omfattade immateriella rättigheter samt tillgångar som berörde utveckling och prototyper samt utvecklingsresurser.

Medarbetarna på Fotonic var bland annat experter på Lidar-produkter. Lidar är en variant av radar där ljus används för att mäta avstånd. Skellefteå är nu ett tekniskt center för just Lidar.

Aktiv säkerhet

Det tog sedan bara ett drygt halvår, den 1 april 2018, innan Autoliv valde att knoppa av Veoneer där Skellefteförvärvet ingick.

Autoliv i dag sysslar med det som kallas passiv säkerhet som säkerhetsbälten och krockkuddar, medan Veoneer sysslar med aktiv säkerhet, det vill säga forskning, utveckling och produktion av avancerad teknik för assisterade system och självkörande fordon.

Veoneer har runt 9000 anställda, varav 1500 i Sverige.

– Vi befinner oss i en fantastiskt spännande tid, säger Sundqvist..

Unik yta i Fällfors

Duon visade bilder från lokalerna på Anderstorp, men också från den anläggning Veoneer har i Fällfors. I ett tidigare garage för stridsflygplan om 150 gånger 15 meter har bolaget skapat en unik testyta där temperatur och ljus är konstant.

– På Veoneer i hela världen vet man att det finns ett bergrum i Skellefteå, säger Sundqvist.

Parallellt finns också möjligheter till tester hos grannen Drivecenter i Fällfors, liksom testanläggningen Arctic Falls i Piteå.

Nod i norr

En annan nyhet vid fredagens morgonmöte presenterade Anders OE Johansson. Han är projektledare inom AI Innovation of Sweden.

undefined
Anders OE Johansson berättade om en ny nordlig nod i en AI-satsning.

Den är en nationell satsning för att accelerera forskning och innovation inom tillämpad AI, vilket görs tillsammans med en lång rad olika intressenter inom industri, akademi, forskning och offentlig sektor.

Johansson är på väg att etablera en nordlig nod. I den kommer att Jämtland, Härjedalen, Västernorrland, Västerbotten och Norrbotten att ingå.

Det som nu kvarstår är bland annat ansöka om en budget och skriva Letter of Intent med bland annat akademi och olika parter, vilket ska ske inom kort. Verksamheten kommer att finansieras via Vinnova.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!