Diös förvärvar en kontors- och industrifastighet – Kontoret 2 på Risbergsgatan 4 på Hedensbyn – som är 6 000 kvadratmeter, med tillhörande byggrätt om 2 400 kvadratmeter. Säljare är Active Fastighet AB och tillträde sker 1 september 2022. Fastighetens största hyresgäst är Thoréngruppen genom Yrkesgymnasiet. ”Skellefteå toppar listan av städer med starkast tillväxt i Sverige och vi fortsätter att stärka vårt bestånd och utveckla våra befintliga fastigheter med moderna kontor, attraktiva bostäder och lokaler för urban service. Vi ser stor potential i den nya fastigheten med tillhörande byggrätt i en mycket spännande del av staden”, säger Henrik Sjöstrand, transaktionsansvarig på Diös.
Boliden har beställt batterielektriska versioner av ortdrivningsriggar, bergförstärkningsriggar och automatiserade lastare från Epiroc. Ordern värderas till över 100 miljoner kronor. Maskinerna kommer att användas vid gruvorna i Rävliden, Kristineberg och Renström. ”Boliden fokuserar på att göra sin verksamhet så säker, hållbar och produktiv som möjligt och att producera metaller med lågt klimatavtryck. Vi är stolta över att stödja dem på denna resa”, säger Epirocs koncernchef Helena Hedblom.
Olofsson Invest har via dotterbolaget Tribo Fastigheter köpt åtta fastigheter, totalt cirka 70 lägenheter i Skellefteå, på bland annat Morön, Norrböle och Älvsbacka. Ytan är på 4 200 kvadratmeter. Säljer gör en lokal aktör. ”Detta bestånd passade oss perfekt då vi redan har fastigheter i direkt anslutning till varje hus som vi nu förvärvar. Att vi även passerar 500 lägenheter i Skellefteå ser vi som en liten milstolpe”, säger Carola Olofsson, vd på Tribo Fastigheter. Olofsson Invest äger idag totalt fastigheter med 740 lägenheter i Skellefteå och Boden.
Martinsons i Bygdsiljum levererar och monterar stommen till en tillbyggnad på Arlanda Terminal 5 som ska innehålla en ny café- och restaurangdel. ”Det blir enormt vackert med en särskiljande arkitektur med v-formade pelare helt i synligt limträ. Det är hedrande att få vara med och skapa ett av de första intrycken av Sverige som besökare möts av”, säger Jonas Lindgren, key account manager på Martinsons. Det handlar om närmare 1000 kubikmeter limträpelare som levererats på 20 lastbilar. Montaget har skett på ”airside”, den sida där flygen går. Det har inneburit stora hänsyn till bland annat säkerhet, i nära samarbete med entreprenören Skanska och beställaren Swedavia.