– I oroliga tider är det viktigt att blicka framåt och bädda för framtiden, konstaterar Tobias Thomson, strateg, Utbildning och Näringsliv vid Region Västerbotten i ett pressmeddelande.
Årets Multibranscharena lockade drygt 100 digitala deltagare från privat- och offentlig utbildningssektor, studie- och yrkesvägledare samt näringsliv. Här fick deltagarna ta del av föreläsningar och aktuella rapporter. Dagen avslutades med två parallella branschseminarier.
Dagen efter Multibranscharenan arrangerades YH-mässan, i år i form av olika webinarier. Där presenterade utbildningsanordnare från Västerbotten och Norrbotten kommande YH-utbildningar och intresserade, potentiella studenter gavs möjlighet att ställa frågor.
– Dessa yrkeshögskoleutbildningar har en stark uppbackning av näringslivet i regionen. Studenterna har stora möjligheter att få anställning direkt efter avslutad utbildning, de flesta stannar kvar på de företag där de genomfört sin praktik, säger Ulf Olofsson, rektor för Vuxenutbildningen i Skellefteå kommun och ansvarig för åtta utbildningar.
I höst startar 58 utbildningar som sträcker sig över 1-2 år, samt ett stort antal kortare fristående kurser. En stor del av utbildningarna erbjuds på distans.