Avvaktan och osäkerhet bland företagare efter konkursen

Shoppingsugna Northvoltanställda har gett en del handlare ett uppsving i Skellefteå. Efter konkursbeslutet finns en oro och osäkerhet inför framtiden.
– Blir det ingenting med Northvolt så borde det bli bistra tider, säger Håkan Öström, delägare i Sport City.

Håkan Öström på Sport City tror att det kan bli bistert i Skellefteå om inte batterifabriken fortsätter drivas.

Håkan Öström på Sport City tror att det kan bli bistert i Skellefteå om inte batterifabriken fortsätter drivas.

Foto: Ulrika Nohlgren

Skellefteå2025-03-14 01:00

Nyheten i korthet

  • Efter konkursbeslutet för Northvolt i Skellefteå, uttrycker lokala företagare oro och osäkerhet inför framtiden.
  • Företag som Sport City och Jack's varuhus har märkt en ökning av kunder och försäljning kopplad till Northvolts etablering, men nu råder avvaktan.
  • Skellefteå Taxi har också haft ett uppsving tack vare Northvolt, men ser nu en minskning av resenärer och förutspår att företaget kommer att påverkas av konkursen.

På Sport City i Skellefteå märktes en skillnad redan i höstas när Northvolts varsel kom.

– Det var färre som kom in och pratade engelska, säger Håkan Öström.

Före det var det en märkbart ökad andel kunder som kunde kopplas till etableringen.

– Det var många som behövde vinterkläder framför allt, från skor till jackor och mössor, säger han.

undefined
Butiksbiträdena Malin Markusson och Sabina Långberg på Sport City hoppas det tuffar på i fabriken.

Vissa hade inte ens sett snö. Kylan förra året gjorde sitt för efterfrågan. En del ville också lära sig åka skidor.

Ekonomiskt har uppsvinget egentligen inte gett så stor effekt, eftersom kostnaderna samtidigt ökat.

– Det har varit svårt i många städer. Skellefteå har nog klarat sig bättre hittills. Nu är det svårt att säga vad det blir, säger Håkan Öström.

undefined
Så här såg det ut för två år sedan när en busslast med Northvoltarbetare kom till varuhuset.

Norran har tidigare berättat om busslaster med Northvoltarbetare som kommit till Jack's varuhus på Anderstorp. I april 2023 konstaterade butiksägaren Daniel Cheung att de utökat sitt sortiment och anpassat efter kundernas behov. De tog även hem specialvaror.

– Det var definitivt ett uppsving, säger han nu.

undefined
Daniel Cheung är oroad över det stora antalet människor som kan komma att försvinna från Skellefteå.

Men nu avvaktar de.

– Vi kan inte göra så mycket. Vi måste anpassa oss. Det här påverkar hela stan och vi vet inte i dag hur vi kommer att påverkas. Politiken avgör vad som händer, säger han.

Han hoppas att någon tar över och driver fabriken.

– Hur många invånare tusen försvinner från stan? Det är de som arbetar där och även deras anhöriga, säger han.

undefined
"Vi håller tummarna och hoppas det löser sig", säger Stefan Rönnlund om Northvoltkrisen.

Skellefteå Taxi har också haft ett uppsving på grund av Northvolts etablering.

– Det har märkts att det är mer folk i stan. Vi har vuxit mer än branschsnittet, säger vd Stefan Rönnlund.

Men en viss minskning av taxiresenärer märktes redan efter varslet i höstas.

– Framför allt de vanliga körningarna under kvällar och helger, säger han.

Effekten märks även på körningar till flygplatsen. De fick dessutom lättare att få tag på chaufförer bland personal som lämnat batterifabriken efter varslet.

På sikt hade han räknat med att även sjukresor och skolresor skulle öka på grund av batterifabriken.

– Den expansionen finns inte längre. Vi kommer definitivt att påverkas, säger han.

– Men det är hyfsat nytt nu och det gäller att ha is i magen. Förhoppningsvis löser det sig, annars får vi laga efter läge, säger han.

I dag har de brist på personal, men i det långa loppet kan de behöva expandera verksamheten på andra områden i länet för att behålla lönsamheten om befolkningen minskar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!