Skellefteeleverna iscensätter politiskt toppmöte – Rollspelade FN

Eleverna på Anderstorpsgymsiet fick agera FN:s generalförsamling i sin aula. ”Det är väldigt intressant, man får lära sig mycket om all politik i hela världen”, säger Ebba Esserud, en av deltagarna.

Eleverna i årskurs ett på Anderstorpsgymnasiet hade under fredagen ett FN-rollspel.

Eleverna i årskurs ett på Anderstorpsgymnasiet hade under fredagen ett FN-rollspel.

Foto: Saga Korkman Westling

Skellefteå2024-04-12 20:30

Årskurs ett hade en skoldag utöver det vanliga under fredagen. Aulan var förvandlad till en förhandlingssal och eleverna kostymprydda FN-ambassadörer. Målet för dagen: samla in flest röster till sitt lands resolution. 

Hela veckan ägnades åt förberedelser och under förmiddagen fick alla länder presentera sina mål och förslag om två aktuella frågor: klimatet och kärnvapenupprustningen. 

– Alla lektioner har ägnats åt förberedelser och alla lärare är inblandade, säger Erik Vikström som är lärare i samhällskunskap och kursen internationella relationer.

undefined
Erik Vikström är lärare i samhällskunskap och är en av de som arrangerade rollspelet.

– Det har varit en upplevelse att få vara i ett FN-möte och uppleva hur det är i riktiga livet. Det är jättekul att höra vad andra har att säga och höra deras åsikter, säger Aleksander Solomon, elev.

– Vi vill att eleverna ska få en ökad förståelse för internationella frågor. Och just att man har ett rollspel gör att de kan klä sig i en roll och då öka sin insikt i, och värdet av, förhandlingar. Vi hoppas också att de får träna sig i argumentationsteknik och retorik, säger Erik Vikström.

Det håller eleven Leo Lipokoski med om:

– Det är smart att man får gå in i ett annats land synpunkter. Det gör att man breddar sin syn, säger han.

Elliot Strömgren lyfter andra fördelar med att ägna en dag åt rollspel:

– Att gå in i en roll gör att man lär sig mycket och så blir det inte heller så tråkigt som annat skolarbete kan vara, säger han.

Eleverna var uppdelade i grupper som skulle representera ett land. De skulle också ta sig an en karaktär och klä sig i "lämplig" utstyrsel. Elsa Haglind Lundström som representerade Maldiverna hade under dagen ett annat namn. Hon menar att det hjälpte med scenskräcken när hon skulle framföra Maldivernas resolution framför lärare och 95 elever.

– När jag skulle hålla mitt tal kunde jag säga "jag är ju Maryam Ali nu", och då blev det lite enklare, säger hon.

undefined
Alla delegationer skulle framföra sitt lands resolution.
undefined
Hanna Hailemariam representerade under fredagen Etiopien. Eftersom att hon själv är från Etiopien hade hon, passande nog, en etiopisk folkklädsel att ta fram till FN-rollspelet.
undefined
Nelly Boström, Emin Oktay och Holly Bitén representerade Slovakien.
undefined
Förhandlingarna pågick för fullt.
undefined
Moa Aaro och Anna Holmlund.
undefined
Victoria Lundström representerade Frankrike och Moa Åström och Anja Nygren Kiribati.
undefined
Aulan var under fredagen fylld av 95 elever från det samhällsvetenskapliga programmet.
undefined
Mira Kemi hade några sista saker att ändra i USA:s resolution innan inlämning.
undefined
FN-rollspelet genomförs varje år för årskurs ett på Anderstorpsgymnasiet.
undefined
Mira Kemi.
undefined
Algot Olofsson, Erik Vikström och Ludwig Stenmark.

Rollspelets generalsekreterare var Norrans ledarskribent Andreas Westerberg.

– Jag är ju lärare i grunden och tycker att allt kring skolan är kul.

undefined
Andreas Westerberg var FN:s generalsekreterare.

– Som politisk redaktör är det väldigt roligt att lyssna till unga människor som argumenterar i politiska frågor. Vi på Norran vill vara allas tidning, och visa att vi bryr oss om vad bland annat ungdomar ägnar sig åt. Det är superviktigt att vara med där engagemang i samhällsfrågor kommer fram, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!