Anrikt museum och kafé återuppstår

Efter att ha varit stängt för allmänheten i nästan fyra år så återuppstår fiket och museet vid Finnforsens kraftstation. Norran fick följa med på en runtur vid den anrika stationen. ”Här finns det så mycket historia”, säger Kristina Forssell, som har jobbat med museet i flera år.

Längre nedströms ligger Skellefteälvens första kraftstation som Skellefteå stad beslutade att bygga under förra sekelskiftet.

Längre nedströms ligger Skellefteälvens första kraftstation som Skellefteå stad beslutade att bygga under förra sekelskiftet.

Foto: Hampus Berglund Svensson

Skellefteå2023-05-16 21:00
undefined
Skellefteälvens vatten exploderar mot klipporna nedanför Finnforsens kraftstation. Vårfloden är här.

Vart man än står vid Finnforsfallet så hörs ett böljande dån. Skellefteälvens vatten exploderar mot klipporna nedanför kraftstationen. Vårfloden är här.

– När vårfloden kommer måste man slussa vatten. Då får man känslan av hur det var när forsen var fri, berättar Kristina Forssell.

undefined
Längre nedströms ligger Skellefteälvens första kraftstation som Skellefteå stad beslutade att bygga under förra sekelskiftet.
undefined
Syftet med stationen var att förse Skellefteå med ström för att kunna lysa upp staden när det blev mörkt samt att förse Örvikens pappersmassafabrik med el.

Det finns två kraftstationer vid Finnforsfallet. Den ena ligger högst upp vid fallet. Det är den modernare stationen som togs i bruk på 50-talet. Längre nedströms ligger älvens första kraftstation som Skellefteå stad beslutade att bygga under förra sekelskiftet.

Syftet med stationen var att förse Skellefteå med ström för att kunna lysa upp staden när det blev mörkt samt att förse Örvikens pappersmassafabrik med el. Tidvis var det runt två hundra man som jobbade vid kraftverket.

– 1912 hade man fördubblat effekten på stationen och blev störst i Norrland. Då får man tänka på hur stort Norrland är. Hela vägen från Dalälven norrut. Det varade dock bara i två år, efter det togs Porjus kraftstation i drift, säger Kristina Forsell.

undefined
Allt har till stor del lämnats kvar som det var innan kraftstationen blev ett museum.
undefined
Kraftstationen skulle förse el till Skellefteås nya gatubelysning.
undefined
På grund av coronapandemin och ombyggnationer har museet, och kaféet som ligger i närheten, haft stängt sedan år 2019.

Under 1980-talet gjordes den gamla kraftstationen om till ett museum. På grund av coronapandemin och ombyggnationer har museet och kaféet som ligger i närheten varit nedstängt sedan 2019. Men inför Fallets dag, den 18 juni i år, så öppnar museet igen.

– Det känns jättekul. Stationen är väl värt ett besök. Det finns så mycket historia här. Du har industrihistoria, arkitekthistoria, kulturhistoria och lokalhistoria, säger Kristina Forsell.

undefined
Kristina Forssell har jobbat på museet i flera år.
undefined
Från början byggdes fyra generatorer på kraftstationen. Fler byggdes till i efterhand.
undefined
Flera av de som arbetade på kraftstationen kom från södra Sverige där de relevanta utbildningarna låg.

Inuti museet hörs även ett hummande. För ett år sedan renoverades nämligen en av generatorerna för att kunna producera el igen. En generator som nu är igång igen.

– Den har stått still i några år men man kom fram till att den var värd att renovera, säger Kristina Forsell.

undefined
Reparationer gjordes på plats.
undefined
Kraftstationens museum har nypremiör på Fallets dag.

Kafé Finnfors som ligger ett par hundra meter uppströms öppnar också upp igen på Fallets dag. Sanna Toivonen, som kommer driva kaféet med sin dotter, har tidigare jobbat inom barnomsorgen men har nu sagt upp sig. Hon berättar att hon har haft en dröm att öppna upp ett kafé sedan hon var liten.

– Jag har kommit fram till att jag inte ska göra det som är tråkigt utan det som är roligt i livet. För livet är till för att levas, inte för att existeras, säger hon.

undefined
Sanna Toivonen berättar att hon har haft en dröm att öppna upp ett kafé sedan hon var liten.
undefined
Sanna Toivonen berättar att Finnforskaféet öppnades för första gången på 1930-talet av en kvinna vars man hade arbetat på kraftverket. Hon öppnade kaféet för att kunna försörja sig efter mannens bortgång.

Sanna har än så länge avtal att få driva kaféet under sommaren men hon säger att chanserna är stora att hon också kommer driva det nästa år. Planen är att servera både middagar och fika.

– Det kommer bli hembakat, lättare luncher och under onsdagskvällar kommer det vara middagar i något format, säger Sanna Toivonen.

undefined
Kaféet ska servera både fika och mat.
undefined
Sanna har än så länge avtal om att få driva kaféet under sommaren – men hon säger att chanserna är stora att hon driver det även nästa år.

Hon berättar att om hon har kvar kaféet även nästa sommar så har hon planer på att servera alkohol.

– Om drömmar slår in, säger Sanna drömskt:

– Jag är väldigt kreativ av mig. Så det är därför som jag måste tygla mig i mina planer. Jag får säga till mig själv att hålla det väldigt simpelt första året. Man vill gärna slå till med buller och bång direkt.

undefined
Om Sanna Toivonen har kvar kaféet även nästa sommar så har hon planer på att ansöka om serveringstillstånd av alkohol.
undefined
Finnfors kraftverksmuseum.

Finnforskaféet öppnades för första gången på 1930-talet av en kvinna vars man jobbade på kraftverket. Efter att mannen gick bort öppnade hon kaféet för att kunna försörja sig.

– Hon hette Anna, det är ganska kul eftersom jag heter Sanna, säger Sanna Toivonen och ler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!