Alltid redo för nya utmaningar och uppdrag

Laga mat över öppen eld och gå en naturstig med frågor och praktiska övningar, var något som Equmeniascouterna ägnade sig åt då det arrangerades Kämpalek vid SMU-stugan på Vitberget.

Knut Solfeldt, Ronja Fröjd, Sigrid Fahlén, Isabella Wallgren, Malte Nystedt, Dagny Nystedt och Oskar Stenlund ska laga mat tillsammans ute i det fria.

Knut Solfeldt, Ronja Fröjd, Sigrid Fahlén, Isabella Wallgren, Malte Nystedt, Dagny Nystedt och Oskar Stenlund ska laga mat tillsammans ute i det fria.

Foto: Carina Kvist

Skellefteå2021-10-03 16:00

Skogen med alla höstfärgade träd bjöd på mysig stämning då ett 50-tal scouter möttes för att tävla i årets Kämpalek. Patruller med spårare, upptäckare och äventyrare kämpade tillsammans med både frågor och praktiska övningar. En av scoutledarna, Anders Brunnegård, förklarar att patrullerna är indelade i olika åldersgrupper.

undefined
Knut Solfeldt, Ronja Fröjd, Sigrid Fahlén, Isabella Wallgren, Malte Nystedt, Dagny Nystedt och Oskar Stenlund ska laga mat tillsammans ute i det fria.

– Spårarna är barn från lågstadiet, upptäckarna är mellanstadiebarn och äventyrarna är ungdomar som går på högstadiet. Den här gången har vi barn och ungdomar från Skellefteå, Malå, Vindeln och Umeå som ska kämpa patrullvis i tävlingen som är på lek. Det ges också poäng för samarbete och scoutandan i gruppen. Gemenskapen och att vi har trevligt tillsammans är viktigt.

Anders berättar att några av övningarna på naturstigen har sitt ursprung i bibliska texter, som den då Jesus gick på vattnet och det försvunna fåret. I den första övningen skulle patrullerna ta sig över vattenfyllda hinkar genom att balansera på en planka. 

– Balansgången var spännande men ganska enkel. Det var en bred planka så det blev inget plurr, säger Alexander Persson glatt.

undefined
Olle Engqvist, Ester Löfgren och Elias Löfgren hjälps åt att göra upp eld.

Då patrullerna gått naturstigen och både letat efter det försvunna fåret och identifierat olika växter så blir det lunch ute i det fria. Små lägereldar tänds och scouterna och ledarna lagar mat tillsammans.

– Har alla tagit sju köttbullar så finns det fler om ni vill ha. Kom ihåg grönsakerna, säger scoutledaren Mikael Strand.

Efter maten tar alla sin tallrik och bestick till ett långt bord där de kan diska. 

– Så bra nu kan vi värma händerna i diskvattnet, hörs någon säga.

Som avslutning hålls kast med livlina och andra övningar i skogen intill SMU-stugan. 

undefined
Najma Andersson och Gerda Oskarsson fick in flera träffar då de kastade ring.

– På naturstigen gick de patrullvis men i eftermiddag har vi kontroller som är inom synhåll så att de kan lära känna varandra. Det är kul om ungdomarna får vänner från andra orter som de kan träffa på regionträffarna, säger Anders Brunnegård.

Han berättar att gruppen som han leder låg nere hela förra läsåret på grund av pandemin.

– I höst då restriktionerna lättade så har vi kommit igång med träffar en gång i veckan. Många har längtat efter att träffas och intresset för friluftsliv är stort. Antalet scouter har ökat i hela landet och i höst fick min grupp tre nya scouter. Det är ju verkligen jättekul, säger Anders Brunnegård.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!