Advokat kritiserar mordutredning: ”Outredda uppgifter ska läggas till min klients fördel”

Advokat Jens Nyström menade att förundersökningen om mordet i Skelleftehamn har brister – men garderade sig inför en fällande dom: ”Befinns min klient skyldig till mord är normalstraffet 14 års fängelse.”

Advokat Jens Nyström avslutade torsdagens pläderingar kring mordrättegången i Skellefteå.

Advokat Jens Nyström avslutade torsdagens pläderingar kring mordrättegången i Skellefteå.

Foto: Jeanette Lövgren

SKELLEFTEÅ2019-07-04 18:00
undefined
Advokat Jens Nyström avslutade torsdagens pläderingar kring mordrättegången i Skellefteå.

Sist ut på torsdagseftermiddagen att plädera i skuld– och påföljdsfrågan var den mordåtalade 22-åringens advokat Jens Nyström.

Allt tyder på att han döms för mordet – åklagarens besked: ”Nära livstids straff”Så pressades misstänkte mördaren: ”Jag har inte ett hjärta av sten”

Han menade att åklagare Marie Anderssons bevisning inte innebär att det är ställt utom allt rimligt tvivel att det var 22-åringen som utförde knivmordet i Skelleftehamn.

– Min klient har i långa stycken lämnat en klar och tydlig redogörelse för vad som hände i lägenheten, hur det blev bråk, knivskadorna som uppstod i självförsvar och hur han lämnade bostaden.

”Skäl att ifrågasätta”

Jens Nyström menade att det fanns skäl att ifrågasätta en del uppgifter som målsäganden, som lämnade lägenheten, har lämnat i polisförhör och vid rättegången.

Han menade också att det finns brister i utredning kring eventuella andra gärningsmän, ifall vindsutrymmen och källare kontrollerades eller inte, att det inte gjordes hudanalyser (offrets naglar) och frågetecken kring vissa telefonsamtal.

– Outredda uppgifter ska läggas till min klients fördel, påpekade han.

Så greps 22-åringen efter våldsdådet: ”Hade offrets blod i ansiktet, på händer och sina kläder”Nu börjar rättegången – advokaten om bevisen: ”Ska lyfta fram spår polisen inte följt upp”
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!