67-åringens strypattack: Så långt blev fängelsestraffet

Knappt hade 67-åringen dömts för fyra våldsbrott mot kvinnan så fortsatte mardrömmen. Nu döms Skelleftebon till tio månaders fängelse. ”Hon försattes i ett livshotande tillstånd”, skriver tingsrätten om strypvåldet.

Nu har 67-åringen på nytt dömts för våldbrott mot samma kvnnna.

Nu har 67-åringen på nytt dömts för våldbrott mot samma kvnnna.

Foto: Fredrik Sandberg/TT

Skellefteå2020-08-13 18:00

Norran har i flera artiklar i sommar uppmärksammat den 67-årige mannens snabba återfall i brott som samma kvinna.

Vid rättegången berättade kvinnan om två händelser där det förekommit strypvåld så att hon vid ett tillfälle tappade medvetandet. Mannen medgav visst våld men förnekade att han tagit dubbla strypgrepp.

Nu döms han för två fall av misshandel till tio månaders fängelse, som även omfattar de tidigare brott som han dömdes för den 30 juni.

”Hon har drabbats av andnöd respektive medvetslöshet, och den 7 juli har hon utsatts för ett livshotande tillstånd”, påpekas i domen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!