Kommunen ska hyra 200 nya lägenheter – till nyanställda

Skellefteå kommun kommer att upphandla egna hyresrätter. Det planeras för 200 bostäder, varav 50 förväntas stå klara i slutet av året. ”Det är ett grepp vi tar för att bygga fler bostäder utifrån det behov som finns”, säger kommunalrådet Evelina Fahlesson (S).

Evelina Fahlesson (S), kommunalråd, berättar om planerna på 200 nya hyreslägenheter.

Evelina Fahlesson (S), kommunalråd, berättar om planerna på 200 nya hyreslägenheter.

Foto: Gerth Hedberg

Skellefteå2024-04-16 14:01

Det rör sig om hyreslägenheter med tillfälliga bygglov. Fyra platser utreds som placering av de nya bostadsområdena.

– Det handlar om Myckle, Degerbyn, Moröhöjden eller Bergsbyn, säger Evelina Fahlesson.

– Vi kan tänka oss att två av dessa områden blir aktuella, säger kommundirektör Kristina Sundin Jonsson.

Skellefteå kommun kommer att markbereda områdena och sedan hyra bostäderna under i första hand fem år.

– Det finns en möjlighet till förlängning avtalen för bostäderna med fem år till och marken kan även sedan bebyggas med permanent boende.

undefined
Områden för de inhyrda hyreslägenheterna ska markberedas innan uppsättning.

Lägenheterna ska riktas mot kommunanställda. Det ska bli 200 bostäder med två eller tre rum med kök. Lägenhetsytan blir 50-60 kvadratmeter.

– Inriktningen är att nya kommunanställda Skelleftebor ska kunna få en bostad i initialt skede när de flyttar till kommunen. Vi vet att det finns ett stort behov av boende för inflyttade familjer, berättar Evelina Fahlesson.

– Dessa bostäder blir ett bra komplement till andra planerade byggen och kan uppföras på kortare tid, vilket är väldigt bra för att kunna klara både kompetensförsörjningen och bostadsförsörjningen i kommunen.

Ett stort bidrag i finansieringen av projektet ska ske via ett förväntat stöd från regeringen på 80 miljoner kronor under 2025 för kommuner med snabb befolkningsutveckling.

– Skebo bygger som aldrig förr, och det är en del av hela resonemanget. De har svårt att hinna med mera. Att hyra bostäder tror jag aldrig hade aldrig kommit upp om inte statsbidraget skulle landa, säger Andreas Löwenhöök (M), oppositionsråd.

– Jag har gjort ett medskick att titta på områden där det redan finns annan samhällsservice.

undefined
Kommundirektör Kristina Sundin Jonsson berättar om en unik satsning.

Tanken är att de inhyrda hyresmodulerna ska likna ett permanent bostadsområde och hänsyn ska tas till att det finns tillgång till lekytor, kollektivtrafik och annan service i närområdet.

Hyreskostnaden för lägenheterna beräknas över fem år till 164 miljoner kronor, där tillkommer också återställningskostnader på 19 miljoner kronor. Därtill kommer en driftskostnad och markanläggning. Inkomster kommer via hyrorna, 150 miljoner. Uthyrningen ska ske på marknadsmässiga villkor. Och med bidraget från staten ska det bli ett nollsummeresultat.

– Det är ett unikt initiativ i ett unikt läge, säger Kristina Sundin Jonsson.

Kalkylen

Totala kostnaden beräknas landa på 230 miljoner kronor, enligt:

Hyreskostnader: 164 miljoner.

Återställningskostnader: 19 miljoner.

Driftskostnader: 37 miljoner.

Avskrivning markanläggning: 10 miljoner.

Det ska då täckas med 230 miljoner kronor, enligt:

Hyresintäkter: 150 miljoner.

Bidrag från staten: 80 miljoner.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!