Så kan Anderstorp byggas ut - med 170 nya lägenheter

När Anderstorp utvidgas blir det många slags hus. De tre punkthusen på åtta våningar sticker ut mest.

Här syns de tänkta höjderna på de nya (vita) husen. De blir lägst närmast Andertorps gård och högre längre bort. De allra lägsta är carportlängor. Till vänster Skellefteälven. Foto: White Arkitekter.

Här syns de tänkta höjderna på de nya (vita) husen. De blir lägst närmast Andertorps gård och högre längre bort. De allra lägsta är carportlängor. Till vänster Skellefteälven. Foto: White Arkitekter.

Foto: Foto: White Arkitekter.

Samhälle och välfärd2017-09-13 17:52

Nu finns ett förslag till detaljplan som ska göra det möjligt med en större utbyggnad av Anderstorp. Den skulle ge 170 nya bostäder.

Det handlar om grönytan vid älven mellan Anderstorps gård och hälsocentralen. Marken ägs av Heimstaden, det bolag som också äger alla Skebos före detta hyreshus i området.

Olika slags hus

Nu vill bolaget göra flera slags bostäder; radhus, mera traditionella hyreshus - och så de tre punkthusen som kronan på verket.

Mot det byggminnesförklarade Anderstors gård görs de lägsta husen, medan de högsta ligger nära hälsocentralen.

Mot Anderstorpsleden läggs ett loftgångshus och ett lamellhus i sex våningar. Dessa två byggnader kommer att fånga upp mycket av ljudet från gatan.

Upphäva strandskydd

Halva området ligger inom den normala gränsen för strandskydd. Det föreslås upphävas eftersom även den gamla detaljplanen hade upphävt strandskydd.

Det anses att allmänheten har god tillgång till stranden eftersom det finns en gång- och cykelväg där. Stranden kommer att kännas avskild från husen eftersom det är en tvär älvsbrink med en höjdskillnad på åtta meter.

Rasrisk

Det har gjorts en utredning om risken för ras. Det påpekas att byggfordon inte får köra ute på släntkrönet hur som helst under byggtiden, och att alla skred som händelsevis börjar ska återfyllas direkt så att marken inte eroderar. När det gäller grunder så har det utretts hur pålning ska göras.

Området anses inte vara inom riskområde för högt vattenstånd i älven.

Högt buller

Det kommer att bullra från Anderstorpsleden, trots att hastigheten enligt Skellefteå kommuns hastighetsplan ska sänkas från 70 till 60 kilometer.

Det hus som ligger närmast vägen måste därför ha genomgående lägenheter, med fönster även mot norr. Det kan inte vara uteplatser mot söder vid dessa hus.

Detaljplanen är utställd till 7 oktober och fram till dess kan folk ge sina synpunkter. Den 27 september ska det ordnas ett samrådsmöte.

Bakgrund: Så här såg skissen för bostadsområdet ut i början.

undefined
Här syns de tänkta höjderna på de nya (vita) husen. De blir lägst närmast Andertorps gård och högre längre bort. De allra lägsta är carportlängor. Till vänster Skellefteälven. Foto: White Arkitekter.
undefined
Så här kan byggnaderna placeras. Brunfärgat är nya bostadshus och carportlängor. Den stora parkeringen är hälsocentralens befintliga, som förslås ligga kvar. Foto: White Arkitekter.
undefined
Så här ser området ut från ovan. Detaljplanen omfattar området som är inom gul linje. Foto: Skellefteå kommun.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!