Under onsdagen var det inflyttningspremiär i den nya Odenskrapan i centrala Skellefteå.
Marie och Roger var några av de första som fick trängas i hissarna med möbler och kartonger. Men än så länge är de ensamma på våningsplanet där det finns fyra lägenheter.
Flyttpaus
De har fått en lägenhet på tolfte våningen, med utsikt mot norr och öst. När Norran kommer förbi tar de en paus i flyttstöket som pågått sedan morgonen och häller upp en kopp kaffe.
– Ja, här blir det fint att sitta och dricka sitt morgonkaffe. Och allt är nytt här, oftast när man flyttar har ju någon redan bott där, säger Marie Karlsson och blicken glider om och om igen ut mot den fantastiska utsikten norrut.
Att de skulle få en lägenhet i den nya skrapan fick de veta i februari 2015.
– Vi blev eld och lågor när vi fick vetskap om lägenheterna här. Jag trodde vi hade för lite poäng men vi blev erbjudna tre olika lägenheter, säger Roger.
– Vi valde naturligtvis den som var längst upp, tillägger han.
Det ledde till att de sålde sin bostadsrätt. I väntan på den nya lägenheten tänkte de bo i sin husvagn på Skellefteå camping. Tillsammans med sina två hundar.
Började koka
Men det som skulle bli ett trevligt avbrott i vardagen blev mer dramatiskt än de hade räknat med.
– Jag vaknade klockan två på natten den 13 november av att pannan i husvagnen kokade. Det var bara att väcka Marie och ta sig ut, säger Roger.
Läs också: TV: Följ med på lägenhetsvisning i Odenskrapan
Det visade sig att det hade blivit något fel på elpannan som blivit överhettad och det bolmade giftig rök ur husvagnen.
Den blev helt förstörd och Marie och Roger fick ta sin tillflykt till en stuga under en vecka innan husvagnsleverantören hade fixat en ny husvagn.
Bortsett från branden beskriver de livet i husvagnen som trångt men mysigt.
– Det har varit toppen, säger Marie.
– Det gäller bara att skapa rutiner så man inte klöser ögonen ur varandra, tillägger Roger med ett leende.
Läs också: I Skebos nybyggen råder rökförbud
Egentligen var det tänkt att inflyttningen i Odenskrapan skulle ske i februari.
– Vi är jätteglada att vi fick flytta in tidigare, säger han.
Inflyttningen kommer att ske i omgångar för de nya hyresgästerna under resten av veckan och över helgen. Sedan blir det fritt fram för alla att flytta in i sina lägenheter.
I november var paret på plats under en visning för att mäta för att se hur nya möbler skulle passa in.
– Allt blir nytt utom säng, soffa och rumsbord, säger Marie.
Mycket har sorterats bort i bohaget under året. Något de saknade under onsdagen var lampor. De hade Roger generöst skänkt bort.
– Men egentligen behöver man inte så mycket grejer. Vi har bott länge i husvagnen och vi har inte saknat något, säger Marie.
Det var bara att väcka Marie och ta sig ut.