Hittills har sju sökinsatser gjorts i området. De senaste två insatserna gjordes förra helgen och idag är det dags för nästa.
– Vi kommer att fortsätta röra oss runt Rentjärn, säger Tomas Nilsson, Missing People, till Norran.
Han säger att organisationen har daglig kontakt med polisen.
– Så vi får se om vi får några tips av dem var vi ska söka, men vi tänkte röra oss från Rentjärn och österut.
Sökandet utgår från byahuset i Rentjärn och drar igång klockan 10.
– Det brukar alltid vara omkring 15 personer från byn och sen tillkommer det folk från Malå och Norsjö. Men det varierar lite, så vi får se hur många vi blir, säger Tomas Nilsson.
Han säger att om det inte kommer fler och fyller på under dagen så kommer sökandet att pågå till ungefär klockan 15–17.
Bo Sandström vid polisen i Malå sa till Norran i måndags:
– Det har varit ett enormt engagemang från privatpersoner och Missing People i sökandet efter Olle Forsberg och det arbetet fortsätter på olika sätt. Vi inom polisen är inblandade i det fortsatta sökandet, och det känns extra viktigt att vi gör allt som vi kan för att hitta honom.