Kraftig brand i Piteå – VMA utfärdades

Natten mot fredagen utfärdades ett VMA, viktigt meddelande till allmänheten, efter en kraftig brand i en industribyggnad i Öjebyn utanför centrala Piteå.

Bild från platsen.

Bild från platsen.

Foto: Elin Backlund

Piteå2025-06-13 07:57

– Vi fick larm vid 03.40 och när vi var på väg mot platsen såg vi en enorm rökpelare så det är viktigt att man håller fönster och dörrar stängda för det är en mycket kraftig rökutveckling, sa Amanda Nordström, larmoperatör på räddningscentral Nord, till TT under morgonen.

”Inga personskador har rapporterats och ingen har påträffats som behövt sjukhusvård”, skriver SVT Norrbotten.

Under fredagsmorgonen har räddningstjänsten haft en omfattande insats vid platsen.

– Det ser ut som att byggnaden inte går att rädda, sa en SOS-operatör till SVT vid 07-tiden.

Klockan 08.16 hävdes VMA:t.

Piteå-Tidningen rapporterar att dagens skolavslutningar ställs in för eleverna i Öjebyn.

– Det gäller alla klasser i Öjebyn. Vi kan inte ha examen i det här läget, vi måste följa VMA och hålla oss inomhus, sa Mathias Lindmark, rektor på Solanderskolan, till tidningen under fredagsmorgonen när VMA:t fortfarande gällde.

Det finns inga uppgifter om brandorsaken.    

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!