Bitcoingruvan i Örträsk i full produktion

Bitcoingruvan i Norsjöbyn Örträsk är nu i full drift med 2 000 servrar. Investeringen gick loss på cirka 100 miljoner kronor och redan planeras en utbyggnad.

Tim Liepold och Sharon Haddock går igenom vad som behöver åtgärdas i bitcoingruvan.

Tim Liepold och Sharon Haddock går igenom vad som behöver åtgärdas i bitcoingruvan.

Foto: Lars Westerlund

Örträsk2022-01-25 07:30

I november 2021 öppnade delar av det internationella bolaget General Digital Assets, GDA:s bitcoingruva i Örträsk. Successivt har verksamheten utökats.

– Vi har fortfarande en del provisoriska lösningar att åtgärda eftersom det under pandemin varit svårt att få tag på utrustning, men alla servrar är i full produktion, berättar Tim Liepold, projektledare hos GDA och vd för GDA Sweden som startades i december med sätet i Boden där GDA också har en bitcoingruva.

undefined
"Vi nyttjar nu 8 MW till vår bitcoingruva och siktet är inställt att bygga ut till 100 MW", berättar Tim Liepold.

GDA hade ursprungligen kalkylerat att investeringen i Örträsk skulle ligga kring 50 miljoner kronor.

– Men det landade på det dubbla. Det här blir ett långsiktigt engagemang från vår sida och under de närmaste fem åren handlar vår totala investering om cirka 200 miljoner kronor om man räknar in inköpet av el, säger Tim.

Han betonar att de haft tur som hittat två duktiga medarbetare i Örträsk som bara bor 200 meter från bitcoingruvan. Det är Lorna och Sharon Haddock som flyttade till Örträsk från England för snart tre år sedan och som driver det nystartade företaget Norsjö Haddock AB som fått uppdraget att sköta om bitcoingruvan. Båda arbetade tidigare med forensiska undersökningar för den brittiska polisen. Lorna utredde brott genom att undersöka IT-utrustning och Sharon arbetade med undersökning av biologiska spår och DNA. De har varit med under hela installationstiden.

undefined
Lorna Haddock och Sharon Haddock driver företaget Norsjö Haddock AB.

– Och nu jobbar vi båda heltid med bitcoingruvan och dessutom tillverkar jag väskor i läder, berättar Sharon samtidigt som hon drar om några sladdar i en av de tio containrarna intill Skellefteå Krafts transformatorstation i Örträsk där servrarna placerats.

Närheten till Vattenfalls kraftstation i Vargfors var en av de viktigaste anledningarna till att GDA valde en etablering här.

– Vi nyttjar nu 8 MW till vår bitcoingruva och siktet är inställt att bygga ut till 100 MW, berättar Tim.

undefined
Teknikern Matej Pilas från Kroatien åker runt till GDA:s bitcoingruvor och fixar det som behövs.

Han är också på jakt efter intresserade samarbetspartner som vill investera i anläggningar intill bitcoingruvan som kan nyttja värmen som nu bara blåser rakt ut från containrarna.

– Det handlar om stora  mängder värme som till exempel skulle kunna användas i växthus, fiskfarmer eller vid produktion av torrfoder, avslutar Tim Liepold. 

Förutom att utöka produktionen i Örträsk och i Boden siktar GDA också på att etablera flera nya bitcoingruvor i norra Sverige.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!