Polisens specialvapen: Oro i Skellefteå när så många poliser i yttre tjänst inte är utbildade

Brist på utbildning på förstärkningsvapnet MP5 har skapat frågor hos polisen. ”Det är hela tiden en prioriteringsfråga. Men det här ska ses över”, svarar Lars Westermark, chef för polisen i Skellefteå.

Foto: Foto: Hans Berggren

Olyckor, katastrofer2015-12-15 06:15

Tidigare i vintras berättade tidningen Aftonbladet om att det finns en oro inom poliskåren för att möta tungt beväpnade terrorister utifrån att många poliser i yttre tjänst inte har utbildning på polisens förstärkningsvapen, MP5, som är ett automatvapen.

– Vapnen är inlåsta och ytterst få har tillgång till dem samtidigt som det krävs höga chefsbeslut för att kunna använda dem, förklarade poliser för Aftonbladet.

Liknande funderingar

Norran har pratat med flera poliser som efter händelserna i Boliden uttryckt liknande funderingar, främst att många poliser i yttre tjänst i Skellefteå inte har utbildning för att få använda sig av förstärkningsvapnet.

Jämför man med läget hos kollegorna i Norrbotten är läget sämre för poliserna i Skellefteå.

Brist på utbildat folk när det gäller hantera förstärkningsvapen, hur ser du på detta?

– Målsättningen är att poliser i yttre tjänst ska kunna hantera förstärkningsvapnet, men av någon anledning har vi inte lyckats hålla takten för detta i Skellefteå. Det är korrekt att alldeles för många inte har grundutbildningen. Det är något vi måste åtgärda, även om jag inte kan säga i vilken takt detta ska ske, säger Lars Wahlberg chef för polisområde Västerbotten.

Lars Westermark är chef polisen i Skellefteå:

– Det här är en fråga om prioriteringar, utbildning kostar tid och pengar. Det finns dessutom prio-grupper som används när poliser behöver en förhöjd förmåga att agera, och de poliserna har ju utbildning på förstärkningsvapnen.

– Men utbildningsbehoven när det gäller förstärkningsvapen kommer att ses över samtidigt som vi måste jobba med andra utbildningsbehov, tillägger han.

Man måste också se till hur sällan den här typen av händelser inträffar då behov av förstärkningsvapen finns för flera poliser i yttre tjänst.

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!