Under fredagen inkom flera anonyma hot mot skolor i Sverige, bland annat mot Balderskolan och Anderstorpsskolan i Skellefteå.
Som en säkerhetsåtgärd utrymdes skolorna. Hoten kopplades till tragedin i Trollhättan.
Under tisdagen ska Lars Westermark, chef polisen i Skellefteå, och kommunens högsta skolledning diskutera det som hände och hur man går vidare.
– Det gäller att komma tillbaka till ett normalläge. Vi ska diskutera hur vi kan dra nytta av varandra, hur man lämpligen ska agera.
– Inläggen görs för att skapa uppmärksamhet och sprida en oro. Samtidigt ger ju sannolikhetsteorier och tidigare erfarenhet bilden av att det inte är reella hot, tillägger Lars Westermark.
– Det är otroligt illa att lägga ut sådana här hot, och att dra nytta av en sådan tragisk händelse som den i Trollhättan. Även om vi inte tror att det är seriösa hot så skrämmer det naturligtvis upp många på skolorna. Det är så lågt att det inte finns, säger Michael Rystedt, chef för utredningssektionen vid polisen i Västerbotten.
Det har upprättats två anmälningar om olaga hot mot grupp.
– Vi är mycket intresserade av att ta reda på vem eller vilka som gjorde dessa hotfulla inlägg, det är något vi arbetar med just nu. Men exakt hur utredningsarbetet genomförs vill jag inte kommentera, tillägger Michael Rystedt.
Anderstorpsskolan och Balderskolan utrymdes på grund av hot