Mutåtal om jaktresa: Tidigare anställd vid Boliden döms - men rätten var inte enig

Det gavs och togs mutor i samband med en jaktresa till Polen. Det menar Skellefteå tingsrätt, som inte var enig i bedömningen av den bevisning som presenterades.

Olyckor, katastrofer2016-11-02 12:36

Det var i augusti som åtal väcktes vid riksenheten mot korruption, nationella åklagaravdelningen i Stockholm. Enligt åtalet skulle ett av Bolidens leverantörsföretag 2014, som då samarbetade med gruvbolaget, ha gett en otillbörlig förmån till en Bolidenanställd i form av en jaktresa till Polen till ett värde av 24 000 kronor.

”Otillbörlig förmån”

Vid rättegången påpekade åklagare Veronica Närfors att platschefen hade under tiden maj till november i Sverige och Polen ”lämnat, utlovat och erbjudit” den då Bolidenanställde en otillbörlig förmån för utövningen av dennes anställning.

Denna otillbörliga förmån hade bestått av en jaktresa till Polen inklusive mat och logi till ett värde om minst 24 000 kronor.

Den anställde vid Boliden, som inte längre arbetar åt gruvbolaget, stod åtalad för ”tagande av muta”. Denne hade enligt åklagaren, från platschefen vid företaget, mottagit och godtagit ett löfte om eller begärt en otillbörlig förmån för utövningen av sin anställning (jaktresan).

Vid rättegången förnekade de två åtalade brott.

På onsdagen kom Skellefteå tingsrätt med sin dom. Männen döms för givande respektive tagande av muta. I båda fallen blev påföljden 60 dagsböter.

Avgörande för den fällande domen var bland annat för vilken uppfattning de två åtalade har haft om vem som skulle betala den tidigare Bolidenanställdes jaktresa.

Rätten lyfter också fram en mail-konversation mellan de två männen angående en första inbetalning på 5 000 kronor för jaktresan där platschefen skriver ”Jag ombesörjer allt detta” till den Bolidenanställde.

Rätten var oenig

Men tingsrätten var inte enig. En av nämndemännen menade att bevisen inte räckte:

”Jag anser inte att det av utredningen i målet är tillräckligt styrkt att de tilltalades avsikt varit att denne inte skulle betala för sin resa själv. Med anledning härav ska åtalen ogillas”.

Ur domen: Straffvärdet för de begångna gärningarna är inte högre än att påföljden för de båda kan stanna vid dagsböter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!