Kropp påträffad i isvak efter stort sökpådrag

Vid 13-tiden på tisdagen påträffades mannen som varit försvunnen sedan lunchtid i måndags död i en isvak. Det var fjällräddare som siktade något på isen som väckte deras uppmärksamhet.

Foto: Foto: Sofie Abrahamsson

Olyckor, katastrofer2016-11-01 14:50

Det var i måndags efter lunch som en 64-årig man anmäldes försvunnen efter att han inte dykt upp på avtalad tid och plats strax ovanför Ballastviken i Arjeplogs kommun. Mannen var ute och jagade och sågs senast vid 9-tiden på måndagen invid stranden till sjön Naulajaure. Där skiljdes han och jaktkompisen åt för att mötas upp vid en stuga några timmar senare. Vid 14-tiden på måndagen kom larmet in till SOS Alarm om att mannen saknades. Sedan måndag afton har räddningstjänsten från Arjeplog, polisen, hemvärnet från Västerbotten och fjällräddare i en gemensam insats sökt såväl från luften som på land, och på tisdagen vid 13-tiden påträffades mannen död i en isvak.

Läs också:  Hemvärnet kallas in i sökandet efter försvunnen jägare

– Det var fjällräddare som var på väg från sitt sökområde som upptäckte något på isen som inte såg naturligt ut. En upphöjnad. Vid närmare anblick konstaterar man att det är ett par glasögon, vilket gjorde att vi tittade närmare på vaken. Den syntes inte från land, berättar polisinspektör Ulf Eriksson vid Piteåpolisen, som ledde insatsen på tisdagseftermiddagen.

Vaken mannen hittades i är inte samma vak som räddningstjänsten inledningsvis kollade, utan ligger en bra bit därifrån.

– Cirka en kilometer från den stuga där man hade stämt träff. Mannen har antagligen jagat sig upp längst sjön, vad som hänt efter det vet vi inte. Vi kan i alla fall konstatera att isen är mycket tunn på Naulajaure, såväl där mannen gått igenom som där räddningstjänsten letade.

Ett 40-tal personer beräknas ha deltagit i eftersöket under tisdagen. Anders Holmlund vid Arjeplogspolisen sa under dagen att försvinnandet var ett mysterium.

– Han är bara borta och det finns inga spår efter honom. Vi har flugit runt med helikopter och sökt men han är bara puts väck. Ändå är förhållandena rätt goda när den lilla snö som fallit inte påverkar de spår som finns i naturen nämnvärt.

Mannen var välbekant med området och var van att vistas i naturen. Anhöriga är underrättade.

– Jag är mycket nöjd med insatsen och tycker att vi har haft ett jättebra samarbete med hemvärn, räddningstjänst och fjällräddare. Mycket skönt att vi kunde hitta mannen också, även om han inte var vid liv, säger Ulf Eriksson.

undefined
undefined
undefined
undefined
undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!