Dramatisk biljakt: Vittne jagade tjuvar – misshandlades

Det var vid 21-tiden på kvällen som ett vittne upptäckte ett inbrott på Gimonäs återvinningscentral i Umeå. Tjuvarna smet och vittnet tog upp jakten. Misshandeln skedde när vittnet försökte stoppa tjuvarnas framfart genom att blockera vägen med sin bil.

Foto: Foto: Norrans redaktion

Olyckor, katastrofer2016-04-01 13:36

– Där misshandlades vittnet. En patrull kom till platsen men de misstänkta hann avvika innan, säger polisens förundersökningsledare Magnus Eklund till  SVT Nyheter Västerbotten.

Tjuvarna var därefter på väg att köra över en av de poliser som larmats till platsen.

– Det gick väldigt fort och vi hann inte med. Men de dumpade bilen och försökte fly till fots och då sprang vi ikapp dem, säger Eklund och berättar att den manlige tjuven började göra motstånd vid gripandet.

– Då blev han biten av en polishund och bägge kunde gripas.

Mannen och kvinnan har nu anhållits på sannolika skäl misstänka för misshandel, stöld och vårdslöshet i trafik. Deras identiteter är inte kända i nuläget.

Joel Lindberg// Västerbottens-Kuriren

undefined
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!