Det första inbrottet inträffade på natten mellan den 30 och 31 december i lokalerna på Mullbergsvägen.
– Då stals det datorer, skärmar och en del kontanter, berättar Nils Andrén, verksamhetsutvecklare på Kulturföreningen Mullberget.
Datorer och skärmar
Natten mellan den 20 och 21 januari var det dags igen. På nytt gjordes inbrott i föreningens lokaler där datorer och skärmar stals. Totalt har tre datorer och tre skärmar försvunnit samt kontanter (främst vid det första inbrottet).
Nils Andrén och alla andra som är verksamma inom föreningen är minst sagt ledsna över det som inträffat.
På föreningens hemsida vädjas om tips kring inbrotten – och det påpekas:
”Vi är inte en ekonomisk förening som står på en stadig ekonomisk grund, vi bedriver vår verksamhet med och för ungdomar för att främja kulturen. Datorerna som har stulits har använts i den dagliga verksamheten här och det fanns programvaror för utbildningar och liknande.”
Vädjan från polisen
– Precis som föreningen själv vädjar om, så är polisen intresserad av om privatpersoner sett eller hört något om de här stölderna på Mullbergsvägen, säger Roberth Björkman vid polisen i Skellefteå.