Dom står fast efter tortyrmisshandel i Umeå

Den 29-årige Umeåbon, som dömdes till fängelse efter att ha utsatt en man för en tortyrliknande misshandel genom att dra ut tänder på honom med tång, nekas prövningstillstånd i Högsta Domstolen.

Foto: TT bild.

Foto: TT bild.

Foto: Foto: TT bild.

Olyckor, katastrofer2016-09-18 11:55

Det rapporterar Västerbottens-Kuriren.

Det var i slutet av februari som den 29-årige mannen misshandlade en 25-årig kamrat på Ersboda i Umeå genom att slå honom till marken med ett järnrör och sedan dra ut tänder på honom med en tång.

– Han greppade tag i två tänder och drog och bröt. Det var som att han stoppade in en handgranat i munnen, berättade offret i förhör om den mycket smärtsamma upplevelsen.

I tingsrätten dömdes 29-åringen för grov misshandel till tre års fängelse. Han skulle dessutom betala ett skadestånd till offret på dryga 60 000 kronor. Domen överklagades till hovrätten som sänkte straffet till fängelse i två år och tre månader.

29-åringen valde att överklaga till Högsta Domstolen, som nu beslutat att inte ge honom prövningstillstånd. Hovrättens dom står därmed fast.

Josefin Isaksson/Västerbottens-Kuriren

undefined
Foto: TT bild.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!