Vill höja hyran

Privata fastighetsägare har begärt upp till 5 procent hyreshöjning på 1800 lägenheter i Skellefteå.

Not Found2014-02-25 22:16

Det är privata fastighetsägare som är anslutna till MittNord AB i Skellefteå som har kontaktat hyresgästföreningen med krav på hyreshöjning från och med den första april.

I dagarna inleddes förhandlingen mellan Hyresgästföreningen och de privata fastighetsägarna. 1800 lägenheter hos bland annat Skellefteå egendom, Silvertallen och Nordvestor kommer beröras av den eventuella höjningen.

–  Som vanligt kommer vi att diskutera de förändringar i kostnader som finns på hyresmarknaden i Skellefteå. Det kan handla om taxor som renhållning, vatten och avlopp, samt löner och entreprenörkostnader. Det är sådana faktorer som påverkar hyran, säger Leif Hedvall, ordförande i Hyresgästföreningen Norra Västerbotten i ett pressmeddelande.

De olika privata fastighetsägarna som just nu förhandlar har begärt hyreshöjningar på mellan 2,8 till 5 procent.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om