”Vi söker efter en ny entreprenör”

Skråmträsk Fastighetsbolag AB äger lokalerna och inredningen. Nu söks ny entreprenör för att driva butiken vidare.

Not Found2015-01-16 15:17

Livsmedelsbutiken Handlarn i Skråmträsk har begärts i konkurs, som Norran skrev om igår.

Per-Olov Andersson är ledamot i det lokala fastighetsbolaget och han säger:

– Vi kommer att söka en ny entreprenör, men vi måste först avvakta vad konkursförvaltaren säger.

Camilla Holmström och hennes mamma har drivit lanthandel i Skråmträsk knappt fyra år. Nu har deras verksamhet begärts i konkurs, men andelsägarna vägrar ge upp. Förhoppningen är att hitta någon som är intresserad av att driva verksamheten vidare.

– Och vi ser främst att det drivs i formen av en lanthandel, säger Per-Olov Andersson.

Skråmträsk Fastighetsbolag AB ägs av samhällighetsföreningen i Skråmträsk, ett stort antal privatpersoner och även lokala företagare. Enligt Per-Olov Andersson är de medvetna om svårigheterna med att driva lanthandel och säger att de diskuterat breddning av en sådan verksamhet:

– Vi hoppas att vi hittar någon som är villig att utveckla verksamheten och just nu så ligger det en ansökan inne hos länsstyrelsen för att sätta upp en tankstation med bensin och diesel i Skråmträsk.

Tankstationen ska i så fall ligga i nära anslutning till butikslokalerna.

Finns det några intressenter som ni har talat med redan nu som är villiga att ta över lanthandeln?

- Nej, vi var inte alls beredda på konkursen, men att det har varit tufft det har vi varit medvetna om.

Advokat Kenneth Fahlgren, Kaiding advokatbyrå i Skellefteå har utsetts till konkursförvaltare. Han säger:

– I första hand så säljer vi ut varulagret och det pågår nu. Sedan får man tillsammans med fastighetsägaren ta ställning till en eventuell nystart.

Vi är medvetna om att det har varit tufft.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om