Trots att vädret under midsommardagen inte såg så lovande ut så hade ett 70-tal båtar med barn och vuxna tagit sig till Lillhällan för att lyssna på musik och umgås. Magnus Olofsson, musikansvarig för kvällen, berättar att alla gästartister ställer upp helt ideellt.
Klipp: Lyssna på ett smakprov från Musik på Lillhällan
.lemonwhale-embed-container { position: relative; padding-bottom: 56.25%; height: 0; overflow: hidden; max-width:100%; }.lemonwhale-embed-container iframe { position: absolute; top: 0; left:0; width: 100%; height: 100%; }
– De flesta är lokala talanger. Under kvällen kommer både barn och vuxna att inta scenen och det är så kul att så många ställer upp, säger han.
På hällan satt folk på sina filtar, grillarna gick varma och stämningen var på topp. Vid ett av borden sitter Malin Lundström och Anders Jonsson som är på ön för andra gången.
– Det är härligt med levande musik och det är trevligt att umgås på det här sättet vid havet. Vi gillar skärgårdslivet, säger Malin med ett leende.
Stopp, stopp, stanna
En som är i Skellefteå för att fira midsommar och på Lillhällan för att sjunga är artisten Karin Risberg som är uppvuxen i Skelleftehamn men numera bor i Stockholm. Till publikens förtjusning drog hon också loss med låten ”Stopp, stopp stanna” som hon deltog med i Melodifestivalen 1986.
– Låten har levt vidare och jag med den, säger Karin glatt och fortsätter.
– Det finns många duktiga musiker i stan och det är roligt att barnen får ta plats på scenen. Jag älskar verkligen Lillhällan, utbrister hon med ett leende.
Lillhällans vänner
Vid bastun sitter eldsjälarna Marie Ellström- Westerlund, Ronny Persson, Catarina Lidman, Hans Westerlund, Anders Lidman och Ros-Marie Persson. Tillsammans har de startat Lillhällans vänner och under åren är det mycket som gjorts och förbättrats på ön.
– Det är många både medlemmar i Kåge båtklubb, öbor, företag och andra som har ställt upp ideellt för att göra hällan till vad den är idag. Det började med att vi skurade klippan, sedan har el dragits, bryggor och bastu har byggts och det finns många idéer på hur Lillhällan kan förbättras och utvecklas i framtiden, berättar Hans Westerlund.
Arrangemanget ”Musik på Lillhällan” startade för fyra år sedan då bygget av bryggor och bastu skulle invigas.
– Det blev så lyckat och sedan dess har vi kört konceptet varje midsommar. Det här är en tradition som kommer att fortsätta. Det är helt enkelt för bra för att brytas, säger Hans glatt.