Se hur parken ska bli

Studenterna har fått säga sitt om nya parken på Campus Skellefteå.

Foto: Foto: Susanne Lindberg

Not Found2013-10-14 08:02

Just nu är det bara en grå före detta parkering. Men nästa sommar förväntas platsen har förvandlats till en trevlig grönskande park.

Studentföreningen har i samarbete med kommunen skissat på hur grönområdet ska se ut, och var placeringen bör vara.

– Vi tyckte det var lämpligast här, säger Emil Hedemalm där han står på den gamla parkeringen som ramas in av E- och C-huset.

– Det blir trevligare för företag i närheten. Det mer centralt där många passerar, tillägger han.

Skissen visar två diagonala gångstråk i ett kryss, inramade av vitbrokig lönn och dodong rönn. Se bilder genom att klicka på vita pilarna i bilden ovan.

– Den mindre cirkeln är ett podium som kan nyttjas som scen eller annan tid som sittplats, säger Fredrik Löfstedt, Polaris.

Han berättar att en del markarbete ska hinnas med i höst.

– Sedan blir det plantering och plattläggning till våren.

Han vill inte sätta någon prislapp på parken än då det för tillfället handlar om en grov budget under justering.

undefined
undefined
undefined
Simon Andersson och Emil Hedemalm, ordförande respektive sekreterare i studentföreningen på Campus. Foto: Annika Eriksson
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om