På tur i konstens värld

I dag startar konstturen söder om älven och under helgen håller nio konstnärer och konsthantverkare sina ateljéer öppna. En av dem är Vivian Stenlund, Burträsk, som jobbar med textila uttryck. ”På det här sättet får besökarna en möjlighet att komma nära arbetsprocessen”, säger hon.

Öppen ateljé. I helgen öppnar Vivian Stenlund dörren till sin ateljé för besökare. Foto: Carina Kvist.

Öppen ateljé. I helgen öppnar Vivian Stenlund dörren till sin ateljé för besökare. Foto: Carina Kvist.

Foto: Foto: Carina Kvist.

Not Found2016-07-16 09:00

Keramik, bruksgods, skulpturer, textil, olja, akvarell och tovat. För de som besöker årets konstnärer finns ett brett utbud av konst i olika former att ta del av.

– Det som är speciellt med konstturen är att besökarna kommer in i de olika konstnärernas arbetsmiljö, säger Vivian och tillägger.

– Det är tredje året jag är med och för mig har det varit både roligt och inspirerande. På detta sätt finns plats att visa både nya och äldre verk och besökarna får tid med konstnärerna och möjlighet att ställa frågor.

Funnit sitt uttryckssätt

På övervåningen av det tjusiga rosa huset där Vivian och hennes man Lasse Karlsson bor, finns hennes ateljé. Det är högt i tak och från ena långsidan släpps ljuset in av otaliga fönster. Väggarna är vita och längst in finns ett bord där små nystan med färgglada broderitrådar ligger uppradade.

– Jag har jobbat med olika tekniker som akvarell, grafik, teckning och olja. Det jag tycker att jag har mest glädje av och den form jag tycker att jag uttrycker mig bäst i, är nog denna akvarellartade blandteknik med infärgat tyg, broderi och applikation.

Genom åren har kreativiteten flödat och inspiration hämtar hon från vardagliga händelser och ur sin minnesbank.

– Jag tycker att ett foto är ett konstverk i sig och där har jag inget att tillägga. För mig ska det finnas ett utrymme att lägga in egna uttryck, säger Vivian och fortsätter.


– Det är härligt att kunna uttrycka sig med enkla medel och det är fantastiskt att se vad man kan åstadkomma med en nål och tråd, en penna och ett papper och med pensel och färg.

Det som är speciellt med konstturen är att besökarna kommer in i de olika konstnärernas arbetsmiljö.

undefined
Prydligt. På ett bord ligger små nystan av färgglada broderitrådar. Foto: Carina Kvist.
undefined
”Dansare”. Är namnet på en serie färgstarka bilder. Foto: Carina Kvist.
undefined
Trivs. I Vivians ljusa ateljé flödar kreativiteten. Foto: Carina Kvist.
undefined
Öppen ateljé. I helgen öppnar Vivian Stenlund dörren till sin ateljé för besökare. Foto: Carina Kvist.

Deltagare:

Annika Eriksson, Degersjön: textil, tovade pallar

Barbro Frimodig, Vallen: text, teckning

Margaretha Holmlund, Hjoggböleliden: bruksgods, skulptur


Marlene Josefsson, Klutmark: måleri, broderi


Leif Markstedt, Hjoggböleliden: teckning, måleri

N Ingemar Nilsson, Sörböle: keramik, bilder

Tomas Rönnlund, Bureå: bruksföremål i trä

Vivian Stenlund, Burträsk: textila uttryck

Kerstin Åhgren, Bureå: textiltryck, stickat och tovat.

Öppet 16 - 17 juli

Kl. 12.00 - 18.00

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om