Genomsnittspriset för skogsmark i landet har ökat med en procentenhet jämfört med 2013.
– Det är framförallt andra halvåret 2014 som gör att vi kan skriva att trenden med prisnedgång är bruten, säger Tomas Lundmark på LRF Konsult i Skellefteå i ett pressutskick.
Den tidigare kraftiga prisnedgången i norra Sverige har i kustnära områden avstannat och vänt till en uppgång med sex procent i norra Sveriges kustland. Orsakerna till detta anses vara ett det finns fler spekulanter och att det är närmare till industrier.
Även om prisuppgången i riket ligger på en procent så köper man i dagsläget skogsmark till ett lägre pris än vad som gällde jämfört med toppnivån 2011.
LRF Konsult förutspår en fortsatt stabil marknad och att den svagt uppåtgående trenden fortsätter. Om konjunkturen tar fart beräknas skogsmarkpriserna påverkan i än mer positiv riktning.