Det står klart efter det att Norsjö kommunfullmäktige avslagit två medborgarförslag om att fastigheten borde användas till det.
Vad gäller äldreboende motiveras avslaget med att ett sådant bör placeras mer centralt. Fullmäktige anser inte heller att kommunen har klientunderlag för att driva ett behandlingshem.
Samtidigt flaggade flera politiker för hur viktigt det är att hitta en ny verksamhet till Norsjövallens skola när delårsrapporten behandlades. Prognosen pekar på ett underskott och en tung post – närmare fyra miljoner kronor – är en befarad direktavskrivning om inte fastigheten kommer till användning.
Tre andra medborgarförslag fick gehör i olika grad: ombyggnad av miljövagnar, dekorering av Bastuträsk vattentorn och resecentrats planteringar.