Nu hoppas Skelleftepolisen att ägaren dyker upp och hör av sig om detta sjöfynd.
Kenneth Carnabeck vid Skellefteåpolisen berättar att anmälaren gjorde detta sjöfynd vid 18-tiden den 16 juli.
”Den låg i havet”
– Platsen var vid Tällöpricken i närheten av Burehällarna utanför Bureå. Flytbryggan är sex gånger två och ett halv meter, och den låg drivande i havet.
Den som påträffade flytbryggan gjorde den korrekta bedömningen att bryggan, där den låg och guppade, kunde vara en fara för annan båttrafik.
Hoppas hitta ägaren
– Därför drogs flytbryggan till anmälarens stuga som finns i närheten, så att den inte skulle kunna orsaka någon skada, säger Kenneth Carnabeck.
Nu hoppas han att denna efterlysning via norran.se av den rättmätige ägaren ska ha effekt.
Kallas för sjöfynd
– Det här rubriceras som ett sjöfynd. Man kan givetvis likna det med ett hittegods, men eftersom bryggan anträffades i öppet vatten så är det ett sjöfynd.
På fredagseftermiddagen var det ännu ingen som hade hört av sig till polisen och sagt sig sakna en flytbrygga.
Hittegods får polisen in för jämnan, men sjöfynd?
– Det händer, men det är det mera ovanligt. En och annan båt som drivit iväg på hösten brukar rapporteras in.
– Men att vi får in en flytbrygga som sjöfynd tillhör däremot ovanligheterna, sammanfattar Kenneth Carnabeck.