På tisdagen var det de målsägandes tur att höras i bedrägerirättegången vid Skellefteå tingsrätt. Flera av dem är företagare i inlandet och de hade liknande historier att berätta. Den bedrägerimisstänkte inlandsprofilen hade mångmiljonbelopp på konton utomlands men behövde hjälp med att betala en avgift för att få hem pengarna till Sverige. För det skulle investerarna belönas rikligt.
En av dem som hördes gjorde ett 40-tal inbetalningar under perioden januari till maj 2009. Totalt betalade han då in 473 000 kronor.
– Genomgående var att det skulle bli klart med den här inbetalningen och att det alltid var väldigt bråttom. När pengarna inte kom fram i tid blev det nya avgifter och ytterligare pålagor, berättade han.
Åklagare Andreas Bogseth undrade om han inte borde ha börjat tvivla när det inte kom loss några pengar.
– När det gått ett tag hamnar man som i en bubbla. Om man har satsat 200 000 så må det vara om man satsar 5 000 till, bara det blir klart, blev svaret.
Flera av målsägande vittnade också om att inlandsprofilen visat upp bilden av två koffertar fyllda med dollarsedlar som Norran tidigare berättat om. De sa också att inlandsprofilen har påstått att han sett koffertarna med egna ögon på en bank i London.