Kyrkoval: Nästan 1700 kandiderar i Norr- och Västerbotten

Till hösten är det kyrkoval och nu är det klart vilka personer som kandiderar i valet.

Foto: Norrbottens-Kuriren

Foto: Norrbottens-Kuriren

Foto: Foto: Norrans redaktion

Not Found2017-06-02 14:12

Kyrkovalet är ett val för Svenska kyrkans medlemmar som i Norrbotten och Västerbotten är 322 400 personer, rapporterar Norrbottens-Kuriren.

Valet är den 17 september och för att rösta ska man ha fyllt 16 år. I Norrbotten och Västerbotten kandiderar nästan 1 700 personer till Luleå stifts församlingar och pastorat.

Maria Johansson Berg, (S), har varit kyrkopolitiker i 27 år. Det hon vill lyfta fram som framgångar under mandatperioden är att Luleå domkyrkoförsamling tagit bort alla avgifter för alla barn- och ungdomsaktiviteter.

Om hon blir vald vill hon arbeta för att öppna kyrkan och samarbeta med andra.

– Det är en överlevnadsfråga att samarbeta med till exempel kommun, arbetsförmedling och näringsliv, säger Johansson Berg till tidningen.

Stefan Aro, ställer upp för Frimodig kyrka. Han anser en viktig fråga är att bryta trenden med medlemsflykten från Svenska kyrkan.

– Vi vill ta ett helhetsgrepp, inte minst för att arbeta med vad som händer med små församlingar i glesbygden. Frimodig kyrkas linje är också att kyrkans val ska göras om. Det är orimligt att sekulära partier ska styra över kyrkan, säger Aro.

Till stiftsfullmäktige, det regionala valet, kandiderar tio nomineringsgrupper med 341 personer: Arbetarepartiet - Socialdemokraterna, Borgerligt alternativ, Centerpartiet, Frimodig kyrka, Fria liberaler i Svenska kyrkan FiSK, Kristdemokrater i Svenska kyrkan, Miljöpartister i Svenska kyrkan, Partipolitiskt obundna i Svenska kyrkan, Sverigedemokraterna och Vänstern i Svenska kyrkan.

Elisabeth Hedman / Norrbottens Media

undefined
Foto: Norrbottens-Kuriren
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!