Skellefteå kommun har anmälts till diskrimineringsombudsmannen för diskriminering. Den anses ha skett på vid anställningsförhållandet grund av etnisk tillhörighet.
En utbildad undersköterska studerar vidare till sjuksköterska och vill gärna arbeta extra. Hon är anmäld i Skellefteå kommuns time care pool men upplever att hon inte behandlas som övriga.
Arbetsgivaren har sett över omständigheterna kring ärendet. Undersköterskan har arbetat i 194 dagar hos kommunen och har därmed inte uppnått företrädesrätt. De som uppnått företrädesrätt prioriteras i första hand.
Arbetsgivaren berättar också att vikarierna ska själva lägga in när de är ledig och tillgängliga för jobb i systemet. Under perioden augusti till november 2013 har den aktuella undersköterskan inte lagt sig tillgänglig en enda gång och har därför inte kommit upp som en tillgänglig vikarie.