Då årets julvärd Fabian Arnheim, VD Skellefteå museum, invigde julmarknaden hade just regnet övergått till att stora snöflingor dignade ner över scenen i Nordanåparken.
Körerna Körpå och Körvarning från kulturskolan, sjöng julsånger under ledning av Susanne Sundqvist Bergkvist innan det blev dags för kulturnämndens ordförande Emilia Hallin att dela ut 2018-års kultur- och ungdomsstipendier. Skellefteå kulturnämnds ungdomskulturstipendium tilldelades Alexander Engström med motiveringen:
”En ung musiker med stor talang, skapar och sprider sin musik inom och utanför Sveriges gränser. Årets ungdomsstipendiat utvecklar musiken, är en förebild och en gränsbrytare som Skellefteå behöver.”
– Det är känns fantastiskt att få ett sånt här erkännande och att jag får vara med och sätta Skellefteå på kartan. Det är ju ett bevis på att jag gjort rätt med musiken, säger en glad Alexander som nyligen släppte sin nya EP, Part of me, med fyra låtar.
”Det är känns fantastiskt att få ett sånt här erkännande”.
För sin kreativitet, sitt nytänkande och höga ambition för konsten och för ett aktivt arbete för att tillgängliggöra konsten i vår vidsträckta kommun, tilldelades konstnären Anders Hägglund årets kulturstipendium.
– Den här utmärkelsen är verkligen en trevlig uppmuntran. Man blir glad och inspirerad att fortsätta, säger Anders med ett leende.
Julbocken på besök
På marknadsområdet fanns det mesta som kan behövas i juletider, bland annat hembakat fikabröd, olika korvar, hantverk, julkransar och glögg i olika smaker. Julsånger varvades med dans runt granen och barn och vuxna kunde julpyssla tillsammans. Dramapedagogerna från kulturskolan berättade en julsaga och i smedjan höll Tore Holmström lågan uppe. På området gjorde även julbocken ett besök och det var nog många som tyckte att det både var roligt och spännande.
– Den var lite läskig, säger 4-åriga Elsa Munter efter att hon vågat gå fram och klappa den på nosen.
Erland Ceder och Siv Berggren Ceder bakade Hällakakor och kön för att köpa de nygräddade bröden, var emellanåt lång.
– Hittills har vi bakat ur 32 liter så det borde vara cirka 320 bröd, säger Siv och kavlar vidare.
– Men det är varmt och mysigt här inne och faktiskt tycker jag att det är lite meditativt att baka. Det hör ju som julen till, säger hon glatt.