Historisk vandring i tid och rum

Årets berättarvandringar har dragit igång. Först ut var den resan i tid och rum mellan Bonnstan och Kågegården under 1800-talets andra hälft.

Kågegården. Väl framme i Kågegården berättade karaktären Greta Lundmark om midsommarnattens magi. Foto: Anders Lundqvist.

Kågegården. Väl framme i Kågegården berättade karaktären Greta Lundmark om midsommarnattens magi. Foto: Anders Lundqvist.

Foto: Foto: Anders Lundqvist.

Not Found2016-06-26 17:41

I den dramatiserade berättarvandringen Midsommarnattens magi – frierier, vidskeplighet och förhoppningar, ledde karaktären Greta Lundmark ett följe på drygt 25 personer genom en rolig och spännande resa.

– Förutom att det är en väldigt lärorik berättelse som är nyttig såväl som rolig är det ett perfekt tillfälle att komma ut och röra på sig, säger Katarina Åman som spelar Greta Lundmark.

Berättelsen börjar i det sena 1800-talets Skellefteå då Greta berättar om den gångna helgens firande och sina förhoppningar för sina egna barns framtid. Samtidigt minns hon tillbaka till sin egen ungdom och en viss midsommarnatt 1860.

Viss sanningshalt

Även om inte alla detaljer, personer och händelser är sanna i historien ligger det fortfarande väldigt mycket i vad Katarina Åman har att berätta.

– Familjen jag berättade om är verklig. Dock är vissa karaktärer tillagda och scenariot som familjen jag pratar om går igenom är också påhittat, men fullt möjligt. Jag har läst en hel del för att få en inblick i hur det kunde gå till på den tiden, berättar Katarina Åman.

Till för alla

På plats i det varma vädret fanns människor i alla åldrar. Allt från barn i barnvagn till pensionärer valde att besöka Bonnstan.

– Det är såklart fantastiskt kul att vi lyckas locka en så bred publik. Det är kul att så många vill ta del av vår historia, säger Katarina Åman.

Några som gjorde sin första berättarvandring var Tomas Andersson, Malin Käll samt Felix och Linus Käll.

– Det var en riktigt rolig vandring faktiskt, och vilken inlevelse man fick, säger Tomas.

De var där tillsammans med ett större sällskap på tio personer, plus hund.

– Mamma fyllde 70, så vi har planerat in lite olika aktiviteter, berättarvandringen var en av dem, säger Malin Käll som kommer från Skellefteå men nu bor i Åre.

Totalt återstår nu alltså nio vandringar utspridda över hela sommaren, alla med olika teman, allt från framtidsvandring till kyrkogårdsvandring.

Förutom att det är en väldigt lärorik berättelse som är nyttig såväl som rolig är det ett perfekt tillfälle att komma ut och röra på sig.

undefined
Kågegården. Väl framme i Kågegården berättade karaktären Greta Lundmark om midsommarnattens magi. Foto: Anders Lundqvist.
undefined
Födelsedagsfriande. Britt-Marie Käll, tredje person från vänster, fick fira sin födelsedag med bland annat en berättarvandring. Foto: Anders Lundqvist.
undefined
Stor samling. Drygt 25 personer hade letat sig till Bonnstan för att delta i berättarvandringen. Foto: Anders Lundqvist.
undefined
Inlevelse. Katarina Åman spelar Greta Lundmark och berättar på ett inlevelsefullt vis om forna tider. Foto: Anders Lundqvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om