Har betalat tillbaka och sagt upp sig

Den tjänsteman på Robertsfors kommun som polisanmälts misstänkt för förskingring har betalat tillbaka pengarna och slutat på egen begäran.

Norran den 14 november.

Norran den 14 november.

Foto: Norran den 14 november.

Not Found2015-01-10 10:00

För en tid sedan berättade Norran att en tjänsteman på Robertsfors kommun polisanmälts och stängts av från jobbet.

Bakgrunden var att tjänstemannen hanterat handkassor i verksamheten på ett felaktigt sätt och att det fattades mellan 100 000 och 200 000 kronor i redovisningen.

När det hela uppdagades valde kommunledningen både att polisanmäla tjänstemannen och att starta en egen internutredning.

Internutredningen är nu klar och den har resulterat i att tjänstemannen betalat tillbaka de pengar som saknades och slutat på kommunen.

– Vi har inte lidit någon ekonomisk skada så vitt jag kan se, säger kommunchef Karl-Johan Bergmark.

Finns det något avgångsvederlag eller andra kostnader för kommunen i samband med att tjänstemannen slutat?

– Nej, inga kostnader alls. Tjänstemannen har sagt upp sig på egen begäran.

Har ni fått någon förklaring till agerandet?

– Nej, det är nog svårt att hitta. ”Jag har hanterat det klumpigt”, är vad tjänstemannen själv har uttryckt.

Interutredningen har också resulterat i att kommunen har sett över sina rutiner. I fortsättningen ska all hantering gå via ekonomiavdelningen.

– Det är svårt att gardera sig mot allt men förhoppningsvis ska det säkerställa att sådana här saker inte händer i framtiden, säger Karl-Johan Bergmark.

Vad som nu återstår är polisens utredning. Därifrån har inte kommunchefen hört något nytt, men han är inställd på att det kan ta tid:

– De har sagt att det kan ta upp emot två år.

undefined
Kommunchef. Karl-Johan Bergmark hoppas att de nya rutinerna ska säkerställa att något liknande inte händer igen.
undefined
Norran den 14 november.
Tjänstemannen har blivit polisanmäld

Bakgrund

Det var i början av oktober som kommunledningen började fatta misstankar om att allt inte stod rätt till.

Tjänstemannens chef efterlyste en ekonomisk redovisning och när den kom såg den inte ut att vara korrekt.

Kommunen lämnade in en polisanmälan mot tjänstemannen den 16 oktober.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om