För en tid sedan berättade Norran att en tjänsteman på Robertsfors kommun polisanmälts och stängts av från jobbet.
Bakgrunden var att tjänstemannen hanterat handkassor i verksamheten på ett felaktigt sätt och att det fattades mellan 100 000 och 200 000 kronor i redovisningen.
När det hela uppdagades valde kommunledningen både att polisanmäla tjänstemannen och att starta en egen internutredning.
Internutredningen är nu klar och den har resulterat i att tjänstemannen betalat tillbaka de pengar som saknades och slutat på kommunen.
– Vi har inte lidit någon ekonomisk skada så vitt jag kan se, säger kommunchef Karl-Johan Bergmark.
Finns det något avgångsvederlag eller andra kostnader för kommunen i samband med att tjänstemannen slutat?
– Nej, inga kostnader alls. Tjänstemannen har sagt upp sig på egen begäran.
Har ni fått någon förklaring till agerandet?
– Nej, det är nog svårt att hitta. ”Jag har hanterat det klumpigt”, är vad tjänstemannen själv har uttryckt.
Interutredningen har också resulterat i att kommunen har sett över sina rutiner. I fortsättningen ska all hantering gå via ekonomiavdelningen.
– Det är svårt att gardera sig mot allt men förhoppningsvis ska det säkerställa att sådana här saker inte händer i framtiden, säger Karl-Johan Bergmark.
Vad som nu återstår är polisens utredning. Därifrån har inte kommunchefen hört något nytt, men han är inställd på att det kan ta tid:
– De har sagt att det kan ta upp emot två år.