Gamla sedlar och mynt: Kyrkan slår ett slag för svältdrabbade

Den som ännu inte växlat in sina gamla pengar får möjlighet att hjälpa behövande.

Not Found2017-08-23 11:39

De gamla mynten och sedlarna blev ogiltiga att handla för den 30 juni, men går fortfarande att sätta in på banken.

De tidigare 100- och 500-kronorssedlarna går att sätta in fram till den sista juni 2018 och bankerna slutar ta emot de gamla mynten på torsdag nästa vecka.

Hanteringen av kontanter kan variera mellan olika bankkontor och Riksbanken uppmanar de med frågor att vända sig till sin banks kundtjänst.

”Slipper betala avgift”

Jan Fredriksson, kyrkoherde vid Skellefteå pastorat, föreslår ett alternativ: Lämna istället pengarna som gåva till behövande.

– Här är det mycket enklare att lämna in pengar. Du slipper stå i kö och behöver inte betala någon avgift. De där 30 kronorna som skramlar i byrålådan går direkt till att hjälpa andra.

Enligt Riksbanken uppgår värdet av endast mynten som blivit ogiltiga i Sverige till 1,6 miljarder kronor. Hälften av pengarna som samlas in går till Stadsmissionen och andra hälften ska lindra svälten i Afrika.

– Det är den värsta katastrofen sedan andra världskriget. Det är oro och stridigheter, regnen har uteblivit och skördar har slagit fel. Vi har bra relationer med vänförsamlingar, sjukhus och myndigheter i de här drabbade länderna och kan hjälpa ganska snabbt, säger Jan.

Han beskriver svälten som betydligt värre än vad många kanske tror och lyfter Svenska kyrkans arbete för hållbart, långsiktigt jordbruk i krisdrabbade områden.

– Alla Skelleftebor skulle veta om det här, för då kunde man också känna stolthet över medlemsavgiften man betalar. Vi är en stark organisation tillsammans med andra kristna i världen och det är något fantastiskt.

Pengarna går att skänka vid olika församlingar runtom Skelleftetrakten mellan fredag och måndag vid lunchtid. Se närmare detaljer nedan.

– Det går även att lämna in i samband med några av våra gudstjänster på söndag, säger Jan Fredriksson.

Här är information om inlämningsplatser och tider:

Vi är en stark organisation tillsammans med andra kristna i världen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om