Niclas Johansson tog över kaféet i Byske ifjol. Han tror att framgångsreceptet har varit miljön med båthamnen på ena sidan och havet på andra som har lockat besökare, samt en ny meny.
– Innan var det ett kafé som hade kaffe, bullar och någon kaka. Nu har vi bland annat mackor, våfflor, sallad och toast. Det gick bara bättre och bättre och bättre, säger Johansson om sommaren 2013.
Under året som har gått sedan kaféet sist var öppet har köket och diskrummet byggts ut för att ge möjlighet till ett större utbud på menyn.
– Förhoppningsvis ska vi även kunna erbjuda lite fler sittplatser ute den här sommaren, säger Niclas Johansson.
Siktar framåt
Niclas Johansson berättar att han inte nöjer sig med antalet besökare från förra sommaren. Han vill försöka locka fler besökare till kaféet.
– Jag hoppas på omkring 25 000 i sommar, men det beror ju lite på vilket väder det blir, säger han.
Finns det något mål redan nu till nästa sommar?
– Det finns stora planer på att bygga ut kaféet 7–8 meter. Tanken är att det ska bli ett restaurangkök. Vi håller på att söka bidrag för att kunna genomföra det.