Det mullrar då traktorerna närmar sig hembygdsgården vid skolområdet i byn. En efter en parkeras de för att visas upp för besökarna och att intresset är stort för både stora och små går inte att ta miste på. Det är en härlig blandning av olika traktorer, från små gamla grållar till nyare modernare modeller.
För fem år sedan började traktorträffarna att arrangeras och för varje år har både antalet traktorer och besökare blivit fler. Torbjörn Vallgren, en av eldsjälarna bakom arrangemanget och engagerad i byaföreningen, berättar hur det hela började.
– Förr i tiden då bönderna skördat klart så firade man att slotter'n var bärgad. De träffades under enkla former med sin fikakorg, säger han och fortsätter.
– Nu har traktorträffen blivit en tradition och Vebomarks byaförening i samarbete med flera andra föreningar i byn står bakom arrangemanget. Det är ett stort engagemang både från bybor och från grannbyar som varje år återkommer med sina traktorer.
Något för alla
Sofia Vallgren berättar att det under dagen finns aktiviteter som passar alla åldrar.
– Barnen får åka traktorvagn, leka, träffa djur och i ladugården finns förutom hantverk och loppisprylar, ett gammalt anrikt chokladhjul som vi snurrar mellan varven.
Hökmarks första traktor
Besökarna går omkring och tittar på traktorerna och det är många historier som berättas om hur traktorerna används och om hur de användes förr i tiden.
Johannes Öhman har med sig sina två traktorer varav den ena är en Fordson från 1923.
– Det är Hökmarks första traktor och en av Lövångers första, säger Johannes och tillägger glatt.
– Den är trög att veva igång så vi fick ta hit den med släp.
Traktorernas catwalk
Vid en David Brown från 1977 står ägaren Stefan Sundbom och småpratar med traktorns förra ägare Anders och Mia Jonört.
– Jag har kört timmer med traktorn men just nu har den semester. Vi får se vad som händer men den får ju inte ha det för bra så den sotar igen, skrattar Stefan.
Det blir dags för traktorernas catwalk då det körs ett varv under tiden som det berättas om traktorerna och kanske som kuriosa även något om dess ägare. På kvällen blir det After Fuse med middag, underhållning och tävlingar.
– Bland annat så utses vem som har årets bonnbränna, alltså tydligaste solbrännan och vem som blir årets storbonde, säger Torbjörn och Sofia innan de kilar iväg för att ta emot traktorparaden som kommer från grannbyn.