I drygt tio års tid har Norsjö och Malå kommuner gjort enkätundersökningar för att få en uppfattning om elevernas drogvanoroch hur deras sociala situation i skolan ser ut.
Undersökningen gör inte anspråk på att visa den exakta verkligheten, däremot speglar den olika trender och tendenser.
De senaste åren har undersökningen visat att allt färre elever i årskurs nio dricker alkohol. Det är en utveckling som håller i sig även i år.
– Det ser väldigt positivt ut. Tjugo procent av eleverna uppger att de dricker och det är den lägsta siffran över tid, säger Mari-Louise Skoogh, folkhälsosamordnare i Norsjö.
Samtidigt konstaterar hon att nätdroger som Spice gör att narkotikan blir mer och mer tillgänglig, oavsett var i landet man bor.
I årets undersökning uppger drygt 20 procent att de känner någon i sin egen ålder som använder eller har använt narkotika. Det är en nedgång jämfört med tidigare år, men ändå en siffra som oroar.
– Det kryper närmare och är en vardag för många, säger Mari-Louise Skoogh.
Positivt är att de allra flesta uppger att de trivs bra i skolan och att allt färre svarar att de känt sig mobbade.
Däremot trivs tjejerna sämre än killarna och det är också en betydligt högre andel av tjejerna som uppger att de inte mår bra.
Mari-Louise Skoogh tror att en förklaring kan vara att tjejerna ställer högre krav på sig själva:
– De vill vara högpresterande. Om man då inte hinner med kanske man inte mår så bra.