Han är sektionsordförande, Kommunal sektion 17 och säger att facket 2012 försökte få till en satsning lokalt när det gäller räddningstjänstens löner.
– Men då blev det bara några hundralappar, säger han och tillägger:
– En lösning är att lyfta den här yrkesgruppen utanför potten annars slår en stor löneökning mot alla andra yrkesgrupper inom kommunal, men det är svårt att få arbetsgivaren att göra det.
De brandmän jag talat med säger att 30 000 kronor skulle vara en skälig ingångslön, hur ser du på det?
– Det är inte orimligt, med tanke på hur deras arbetssituation ser ut.
Håkan Nilsson menar att en annan lösning för att få upp lönen rejält, är att uppgradera yrket.
Innebär det att den privata sektorn ska bedriva räddningstjänst?
– Nej, det är ingen lösning. Det handlar inte om vem som är arbetsgivare, utan om att yrkets status ska uppgraderas. Det viktigaste är att titta mer på ansvar, inte på grundutbildningens längd, säger Håkan Nilsson och tillägger:
– Om inte arbetsgivaren uppgraderar yrket, så kommer intresset för det här yrket att avta, det har vi sett tidigare inom andra yrkesgrupper.