Elfel påverkar tågtrafiken i södra Sverige

Det är stopp i tågtrafiken mellan Emmaboda och Kalmar, uppger Trafikverket. Orsaken är ett fel med elförsörjningen i Emmaboda. Stoppet påverkar tågtrafiken i södra Sverige. Tågen beräknas köra som normalt igen under fredag eftermiddag.(TT)

Not Found2017-11-24 03:00

Det är stopp i tågtrafiken mellan Emmaboda och Kalmar, uppger Trafikverket. Orsaken är ett fel med elförsörjningen i Emmaboda.

Stoppet påverkar tågtrafiken i södra Sverige. Tågen beräknas köra som normalt igen under fredag eftermiddag.

Öresundstågen på linjen Kalmar-Malmö och SJ:s regionaltåg på linjen Kalmar-Göteborg är inställda och ersatta med bussar på delsträckan Kalmar-Emmaboda i båda riktningarna.

Krösatågen mellan Kalmar och Emmaboda är inställda hela sträckan och ersätts med bussar via alla mellanstationerna i begränsad omfattning. Förseningar uppstår för Öresundståg från Emmaboda mot Malmö via Alvesta och Hässleholm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om