Bråttom med vapenlicens till höstens jakt

15 maj är sista dagen att ansöka om vapenlicens eller lånetillstånd innan höstens jakt, vilket kan bli besvärligt för de som tar sin jägarexamen i vår.

Not Found2015-04-29 06:45

Tidigare var sista ansökningsdagen sista juni, men i år har deadline flyttats till 15 maj. Mikael Karlsson, jaktvårdskonsulent, har hört via instruktörer att det finns en oro hos elever som inte har sin jägarexamen klar.

– De vill vara med i jaktlag i höst och så går kanske inte det. Vi har ställt en skrivelse till polisen så de kan få en rimlig chans. Att det ska lösa sig är ju polisens vilja också, att olja upp byråkratin.

Anders Larsson, provledare på Hedensbyn skjutbana, är stressad över situationen då de inte brukar börja med examen förrän i slutet av maj.

– Vägen till skjutbanan är knappt körbar just nu. Direkt vi kan ta oss dit måste vi börja.

Det är 25-30 elever samt 15-20 personer från en intensivkurs som ska ta examen nu i juni, berättar han.

– Då har de ju inte en chans. Det blir inte roligt att tala om för dem att det är försent. Polisen måste sätta in fler resurser, annars brakar det ihop totalt. Ingen vill ju ta jägarexamen när man ligger ett år efter.

Kenneth Carnabeck, Skelleftepolisen, berättar att det är många ansökningar på nio handläggare, men bara sex heltidstjänster som i dagsläget har 370 - 380 öppna ärenden på licenser som ska behandlas.

– Vi har också ett nytt ärendehanteringssystem som har ökat tiden per ärende med 15 minuter. Det kanske inte låter mycket, men med antalet ansökningar blir det snabbt en hel del tid.

Och många ansökningar är så ofullständiga att de inte går hantera. – Det blir en hel del detektivarbete för att leta upp den som ansökt.

Handläggarna ska också finnas tillgängliga för inspektioner hos vapenhandlare och privatpersoner och omprövningar.

– Där tittar vi extra noga. Om en person får tillbaka vapen de inte borde ha kan det sluta i elände och förskräckelse. De konsekvenserna har vi inte råd med.

Ambitionen är att det ska gå så fort som möjligt

– Vi jobbar som attan för att göra alla nöjda, men det går inte att ta genvägar i de här frågorna. Handläggningstiden är fyra veckor, säger han och tillägger:

– Lämnar du in en komplett, med betoning på komplett, ansökan i rimlig tid har du möjlighet att få din licens innan jaktsäsongen.

Många ansökningar är så ofullständiga att de inte går hantera alls.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om