Precis som förra året har fyra närbibliotek i Skellefteå kommun valts ut för att hålla parallell invigning av festivalen och ett av dem var Ursvikens bibliotek. Där fick barnen som inledning på morgonen lyssna på Lasse Åkerlund från Teater Allena när han berättade om ”Trollet med den gula kepsen”. Ett troll som har en förkärlek till smultron, sin vän Råttan och med en röd ömmande tumme som Gammelgäddan mer än gärna vill ta sig en smakbit av.
Därefter var det dags att definiera vad Berättarfestivalen egentligen är, något som barnen inte hade några problem med.
– Det är en festival där man berättar, svarade de.
Och när det var utrett kunde invigningen fortsätta i form av magi. Då var det dags för Mikke Ejrevi att visa upp sina färdigheter i trolleritricks genom att visa barnen en bok med blanka sidor. Men så, efter lite gnuggande från ivriga händer fylldes sidorna med färgglada teckningar. Fast avslöja sitt trick ville trollkarlen dock inte göra.
– Nja, det vet jag inte. Det är magi bara! Och det är ju egentligen så att hela biblioteket är magi, säger Mikke Ejrevi.
När berättandet och trolleristunden var avklarade fanns det bara en sak att göra, inviga festivalen och fira det med ett glas läsk och vindruvor. Barnen verkade mer än nöjda över vad morgonen bjudit på, men på frågan om de ska berätta eller lyssna på berättelser under veckan var svaren vaga.
– Det vet jag inte, svarade Elin Boström innan hon fortsatte firandet vid vagnen med delikatesserna.