Band knöts ihop för nya altanen

I Storkågeträsk visades ett nytt sätt att sköta invigningar.

Projektledare Annelie Öhman knyter bandet som inviger altanen. Foto: Isabel Lundstedt

Projektledare Annelie Öhman knyter bandet som inviger altanen. Foto: Isabel Lundstedt

Foto: Foto: Susanne Lindberg

Not Found2013-06-15 16:19

I Storkågeträsk firades Lanthandelns dag på lördagen. I samband med det invigdes altanen som byborna hjälpts åt att bygga.

Det var ett 50-tal personer som bjöds på kaffe och prinsesstårta av affären. Då invigdes också altanen som byborna hjälpts åt att bygga som en del av projektet Hållbara sociala servicepunkter. Projektet startade i mars och kommer att fortsätta hela året ut.

Hittills under projektets gång har byborna tillsammans byggt en altan, en boulebana och även börjat ge ut ett byablad som kommer en gång i månaden.

Lisbet Eriksson som är med i projektgruppen höll ett invigningstal där hon förklarade varför de valt att knyta ihop bandet istället för att klippa det.

– Eftersom projektets syfte är att knyta samman byborna känns det mer rätt att knyta ihop banden än att klippa dem.

Under lördagskvällen fortsatte firandet med grillafton och underhållning av bandet ”JA” från Umeå.

undefined
Lisbet Eriksson höll invigningstal där hon tackade alla byborna för deras gedigna insats. Foto: Isabel Lundstedt
undefined
Projektledare Annelie Öhman knyter bandet som inviger altanen. Foto: Isabel Lundstedt
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om