Det säger Hanna Lundmark som arbetar vid Migrationsverket i Skellefteå. Handläggarna upplever det som frustrerande att situationen ser ut som den gör. Trycket finns också centralt från Migrationsverket att Skellefteå kommun ska uppfylla det avtal som finns att ta emot 1 200 asylsökande per år.
– De asylsökande klagar också ibland då det blir så trångt i boendena. Vi raggar hela tiden fler platser men det är inte lätt att hitta fler boenden, bostadsbrist råder ju, säger Hanna Lundmark.
Det optimala är att de med uppehållstillstånd ska få en kommunplacering så snart som möjligt. När så inte sker är det upp till den enskilde att ordna med eget jobb och bostad.
– Och många är också initiativrika och försöker lösa situationen själv.
Har man inte fått en kommunplacering så får man inte heller ersättning enligt den så kallade etableringsreformen. Den nivån motsvarar försörjningsstödet. Många med uppehållstillstånd får leva på samma ersättning som asylsökande, 71 kronor per dag.