I varken pressmeddelanden, artiklar eller i övrig information om evenemanget går det utläsa någon koppling till Skellefteå, förutom i en lista över sponsorer.
– Det var en Skellefteåprofilerad buss, det var tydlig marknadsföring för staden och bussen var central för evenemanget, berättar näringslivschef Bengt Ivansson.
Det är inte det traditionella sättet att marknadsföra sig, menar han, men ett verktyg för att nå en yngre generation och göra Skellefteå relaterbart för dem.
– Vi försöker ge idéerna plats. Vi sponsrade det här evenemanget som en del av våra marknadsaktiviteter, vi har diskuterat det länge och vi tyckte det var en bra satsning. Unga människor läser kanske inte tidningen överhuvudtaget, det är på sociala medier de finns.
Varför gick det inte utläsa från informationen att det var ett evenemang med Skellefteå i centrum?
– Jag tror idén var att det inte ska vara så uppenbart, att det ska vara lite subtil reklam, men det framgår tydligt att det är Skellefteå det gäller.
Tycker du inte att ni snarare sponsrat enskilda företagare?
– Nej absolut inte. Vi tycker det var en ekonomiskt sett billig aktivitet med tanke på alla som nås av det här. Vi når en målgrupp som vi inte kommit åt tidigare med de här Youtube-stjärnorna som bjöd in fans och förmedlade att Skellefteå är till för unga också.
Tanken var att berätta om aktiviteter i Skellefteå och sprida medvetenhet om staden.
– Bussen stannade på åtta platser i Stockholm för aktiviteter där vi visade upp Skellefteå och delade ut reklam och give-aways. Filmer från arrangemanget kommer spridas i kommunens kanaler.