1 100 bangers beslagtagna av tullen

Totalt 1 100 så kallade bangers har beslagtagits i postflödet i Toftanäs i Malmö sedan den 1 november. Från det datumet fick tullen möjlighet att beslagta de förbjudna kraftiga smällarna, rapporterar SVT Nyheter Skåne. - Det tycker vi är ett oerhört bra resultat.(TT)

Not Found2017-12-06 04:49

Totalt 1 100 så kallade bangers har beslagtagits i postflödet i Toftanäs i Malmö sedan den 1 november. Från det datumet fick tullen möjlighet att beslagta de förbjudna kraftiga smällarna, rapporterar SVT Nyheter Skåne.

- Det tycker vi är ett oerhört bra resultat. Det är 1 100 potentiella smällar som vi har hindrat från att detonera på gator och torg, säger Jonas Karlsson, sakkunnig på Tullverket, till SVT.

Under året har många bangers smällt i Malmö, och polisen varnar för sprängkraften.

- I några av de värsta smällarna har vi samma sprängverkan som i en handgranat och då finns det ingen tvekan längre om vilken fara det innebär att ha och detonera sådana här, säger Nils Norling, presstalesperson på Malmöpolisen.

Smällarna är inte olagliga i andra EU-länder och kan beställas på nätet. Den som tar in bangers i landet kan fällas för smugglingsbrott som kan ge upp till två års fängelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om