"Det känns som att jag hoppat in i något som inte är min grej".
Så sade Jon Henrik Fjällgren till TT i början av mars i år. Men oj, så fel han hade. Tillsammans med danspartnern Katja Luján Engelholm har han vecka efter vecka levererat känslosamma nummer och tagit emot otaliga beröm från både juryn och publiken. Och finalen var inget undantag.
– Kombinationen av allt har varit otroligt bra, sade jurymedlemmen Tony Irving under showen.
Jon Henrik startade kvällen med en eldig och sensuell tango som fick flickvännen, som satt i publiken, att skrika högt av förtjusning. Även juryn var nöjd och gav dansarna hela 29 poäng.
Kvällens andra dans hade han fått tilldelad av konkurrenten Daniel Norberg. Även där blev det beröm och 28 poäng, trots att Ann Wilson var lite besviken på Jon Henriks ben och beskrev fotarbetet som "lite dött".
Men benen fick liv igen i den sista dansen, som också blev kvällens kanske mest känslosamma nummer – en hyllning till moder jord som innehöll både jojk och handstående.
– Nu ska vi maxa allt för att vinna den här glasskon, sade han före det sista numret.
Sagt och gjort. Jurymedlemmen Cecilia Lazar brast i tårar och dansparet fick full pott.
– Att dansa för Moder Jord är ursprunget till dans. Det är livets dans. Du är en sådan fantastisk naturbegåvning, sade en rörd Cecilia Lazar.
Den sammanlagda jurypoängen blev 89 för Daniel och 87 för Jon Henrik. Men till slut avgjorde tittarna till Jon Henriks fördel.